Strona główna » Wiadomości » Omówienia orzeczeń » NSA: Rzecznik praw pacjenta nie dostrzegł błędu, w tym, że kobieta wybudziła się w czasie zabiegu

NSA: Rzecznik praw pacjenta nie dostrzegł błędu, w tym, że kobieta wybudziła się w czasie zabiegu

13.06.18

Ustawa o prawach pacjenta nakazuje zbadać sprawę pod kątem zabezpieczenia i właściwej opieki nad pacjentem, a nie tylko ustalić, że nie było błędu w sztuce - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny 12 czerwca br.

articleImage: NSA: Rzecznik praw pacjenta nie dostrzegł błędu, w tym, że kobieta wybudziła się w czasie zabiegu fot. Thinkstock
Pacjentka Beata S. w czasie zabiegu ginekologicznego wybudziła się z narkozy. Słyszała, co mówią lekarze, czuła ból, zaczęła się lekko ruszać, ale nie mogła nic powiedzieć. Obecny przy zabiegu anestezjolog nie zauważył, że narkoza przestałą działać.

Szpital może podać informacje o stanie zdrowia dzieci z wypadku
Naczelny Sąd Administracyjny podzielił pogląd Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, że należy precyzyjnie ustalić stan faktyczny z uwzględnieniem wszystkich opinii ekspertów.

Rzecznik praw pacjenta ma obowiązek wszechstronnie wyjaśnić stan faktyczny sprawy (art. 7 kpa) oraz w sposób wyczerpujący zebrać i rozpoznać cały materiał dowodowy, a tego nie uczynił.

Czytaj też>> Wrocław/ 150 tys. zł za błąd lekarski; orzeczenie bez angażowania sądu

Rzecznik stwierdził, że trudno jest mówić o naruszeniu przez szpital prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych, "skoro podmiot ten zaniechał działań, które doprowadziłyby do śmierci pacjenta".

I to stwierdzenie zdziwiło WSA.

Więcej>>https://www.zdrowie.abc.com.pl/narzedzia-i-materialy/orzecznictwo/

 Sygnatura akt II OSK 977/18, wyrok z 12 czerwca 2018 r.

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: NSA

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE