Problem powstał w momencie, gdy spółka M. z siedzibą w Sępólnie Krajeńskim w woj. kujawsko-pomorskim wykazała zwrot nadpłaty podatku VAT za marzec 2015 r., a Urząd Skarbowy przedłużył termin zwrotu nadwyżki. I jednocześnie wszczął kontrolę podatkową w sprawie zwrotu.
Dlatego spółka 4 czerwca 2015 r. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę, nie czekając na doręczenie odpowiedzi organu na jej wezwanie do usunięcia naruszenia prawa.

Dwie interpretacje sądów

Sąd I instancji tej skargi nie odrzucił. NSA powziął wątpliwość, kiedy rozpoczyna się bieg terminu do zaskarżenia do sądu.
Według niektórych orzeczeń NSA wynika, że  już z dniem wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa rozpoczyna bieg termin sześćdziesięciu dni na wniesienie skargi do sądu. Są też orzeczenia mówiące, że skargę można składać między 30 a 60 dniem od daty wniesienia wezwania.  Zdaniem prokurator Prokuratury Krajowej Marii Ziniewicz to ostatnie rozwiązanie ograniczałoby podatnikom i płatnikom prawo do sądu. - Strona nie ma obowiązku oczekiwania na odpowiedź na wezwanie organu - uważa prokurator, inaczej niż naczelnik Urzędu Skarbowego w Sępólnie Krajeńskim

Uchwała: nie czekając na odpowiedź

W poniedziałek 27 czerwca 2016 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów, po rozpoznaniu zagadnienia prawnego budzącego poważne wątpliwości trzech sędziów tego sądu podjął uchwałę:
„Przepis art. 53 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi należy rozumieć w ten sposób, że w przypadku skargi na akt lub czynność, o których mowa w art. 3 § 2 pkt 4 tej ustawy, skargę można wnieść najwcześniej następnego dnia, po dniu wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa, nie czekając na doręczenie odpowiedzi organu na to wezwanie.” 
Chodzi tu o skargi na akty lub czynności z zakresu administracji publicznej dotyczące uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa. Ale nie te, zakończone decyzją lub  postanowieniem, na które służy zażalenie albo kończące postępowanie.

Prawo do sądu - najważniejsze

W uzasadnieniu uchwały sędzia Hieronim Sęk podkreślił, że zaskarżenie aktu lub czynności organu może nastąpić już następnego dnia po złożeniu wezwania do usunięcia naruszenia prawa. Jeśli strona będzie czekać na odpowiedź organu, to w ten sposób skraca się jej czas 60 dni do wniesienia skargi do sądu. Przepisy nie przewidują żadnej procedury w tym zakresie, więc i sąd nie może nadinterpretować prawa.  - Strona nie może napotykać barier w dochodzeniu swoich spraw przed sądem - podkreślił sędzia sprawozdawca.
NSA dodał, że zmiana przepisów 15 sierpnia 2015 r. nie wpływa na sens uchwały, dotyczy ona postępowań wszczętych przed i po tej dacie.

Sygnatura akt I FPS 1/16, uchwała siedmiu sędziów NSA z 27 czerwca 2016 r.
 

Dowiedz się więcej z książki
Faktura VAT w pytaniach i odpowiedziach
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł