Strona główna » Wiadomości » Omówienia orzeczeń » NSA: z przywileju mieszkaniowego żołnierz korzysta tylko raz

NSA: z przywileju mieszkaniowego żołnierz korzysta tylko raz

12.08.17

Żołnierz zawodowy lub członek jego rodziny może korzystać tylko raz z bonifikaty przy zakupie mieszkania lub wypłaty świadczenia mieszkalnego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

articleImage: NSA: z przywileju mieszkaniowego żołnierz korzysta tylko raz fot. Thinkstock

We wrześniu 2014 r. Aneta G. złożyła do Dyrektora Oddziału Regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Krakowie wniosek o wypłatę świadczenia mieszkaniowego. Wyjaśniła, że jako  żołnierz zawodowy nie nabyła lokalu mieszkalnego od Skarbu Państwa, Wojskowej Agencji Mieszkaniowej ani też jednostki samorządu terytorialnego z bonifikatą lub z uwzględnieniem pomniejszenia w cenie nabycia.

Kupno lokalu z bonifikatą
Jednak w 2001 r. jej były mąż Andrzej N. kupił mieszkalnie w Krakowie warte 100 tys. zł, za które zapłacił wraz z Anetą G. 10 tys. zł, a zatem skorzystał z bonifikaty, która wynosiła 95 proc. Wówczas wnioskodawczyni srała się współwłaścicielką mieszkania. Po rozwodzie z mężem wyprowadziła się z lokalu. W momencie spisywania aktu notarialnego Aneta G. nie była jeszcze żołnierzem.
Dyrektor Oddziału Regionalnego odmówił wypłaty świadczenia.  Jego zdaniem prowadziłoby to do nieuzasadnionego uprzywilejowania sytuacji prawnej żołnierzy, którzy otrzymali pomoc na zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych. Niska cena mieszkania musi być traktowana jako wyjątkowe uprawnienie, które żołnierz (lub jego małżonek) może wykorzystać tylko raz.

Prawo jednorazowe
WSA przyznał rację dyrektorowi oddziału i skargę Anety G. oddalił. Podkreślił przy tym, że podstawę zaskarżonej decyzji był art. 21 ust. 1, ust. 2, ust. 3 ustawy z 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej Zgodnie z nim żołnierzowi zawodowemu przysługuje prawo do zakwaterowania na czas pełnienia służby wojskowej w miejscowości, w której pełni służbę a prawo do zakwaterowania żołnierza zawodowego jest realizowane  w postaci przydziału kwatery, przydziału miejsca w internacie albo wypłaty świadczenia mieszkaniowego.
Świadczenie mieszkaniowe, jako jedna z form zakwaterowania, zostało wprowadzone do ustawy w lipcu 2010 r. Żołnierzowi zawodowemu nie przysługuje prawo do zakwaterowania, jeżeli on lub jego małżonek już skorzystał w bonifikaty lub otrzymał odprawę mieszkaniową.

WSA nie naruszył prawa
Aneta G. zaskarżyła wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd ten nie dopatrzył się jednak błędów w interpretacji art.21 wspomnianej ustawy.
Jak podkreśliła sędzia sprawozdawca Małgorzata Pocztarek skarżąca nie mogła skutecznie nabyć uprawnienia do wypłaty świadczenia mieszkaniowego z dniem powołania jej do zawodowej służby wojskowej skoro skorzystała z jednej z form pomocy mieszkaniowej, wymienionych w art. 21 ust. 6 pkt 1-5 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP.
NSA powołał się na swoje wcześniejsze orzeczenie z grudnia 2013 r., według którego, jeśli  jeden z małżonków zrealizował swoje prawo do lokalu przed zawarciem małżeństwa, to drugi, z chwilą zawarcia związku małżeńskiego, nie ma prawa do świadczeń określonych w ustawie o zakwaterowaniu.
Co więcej bez znaczenia pozostaje okoliczność, czy do nabycia lokalu doszło przed powołaniem żołnierza do zawodowej służby wojskowej, czy w jej trakcie.


Sygnatura akt I OSK 2922/15, wyrok z 11 sierpnia 2017 r.


 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: NSA

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Ustawa podpisana - większe bonifikaty na mieszkania dla żołnierzy

  Obrazek do artykułu: Ustawa podpisana - większe bonifikaty na mieszkania dla żołnierzy

  95 proc. zamiast 60 proc. bonifikaty dla żołnierzy i ich rodzin przy kupowaniu lokali z zasobów Wojskowej Agencji Mieszkaniowej - przewiduje nowelizacja ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych, którą we wtorek podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Więcej

 • Sejm zwiększył bonifikaty na mieszkania dla żołnierzy

  Obrazek do artykułu: Sejm zwiększył bonifikaty na mieszkania dla żołnierzy

  Sejm znowelizował w czwartek ustawę o zakwaterowaniu sił zbrojnych. W myśl nowych przepisów przy zakupie lokali z zasobów Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (WAM) żołnierzom i ich rodzinom będzie przysługiwała nie 60-proc. a 95-proc. bonifikata. Więcej

 • Żołnierze kupią mieszkania taniej

  Obrazek do artykułu: Żołnierze kupią mieszkania taniej

  95 proc. zamiast 60 proc. bonifikaty dla żołnierzy i ich rodzin przy kupowaniu lokali z zasobów Wojskowej Agencji Mieszkaniowej - przewiduje złożony przez PO projekt nowelizacji ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych, którym w środę zajmowali się... Więcej

 • Łatwiej będzie zwolnić dziennikarza z tajemnicy

  Obrazek do artykułu: Łatwiej będzie zwolnić dziennikarza z tajemnicy

  Dziennikarzy łatwiej będzie zwalniać z tajemnicy zawodowej w przypadku przestępstw - wynika nowelizacji prawa prasowego. Wprowadza ona także przepis, że informacji prasie będą mogły udzielać osoby przebywające w Polsce, a niebędące obywatelami... Więcej

 • ONZ: w polskich więzieniach konieczne zmiany

  Obrazek do artykułu: ONZ: w polskich więzieniach konieczne zmiany

  W polskich więzieniach nadal dochodzi do łamania praw osadzonych, m.in. w zakresie warunków bytowych - zaznacza ONZ. Ocenia, że rozwiązaniem mogłoby być częstsze stosowania środków alternatywnych do pozbawienia wolności. Więcej

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE