Jak zauważa autor wydanej właśnie książki Obowiązki informacyjne w umowach o usługi finansowe, indywidualne kształtowanie treści ogólnych warunków ubezpieczenia pozwala na różnicowanie treści produktów ubezpieczeniowych oferowanych przez ubezpieczycieli. - Różnicowanie to stało się narzędziem konkurencji rynkowej. Produkty ubezpieczeniowe poszczególnych ubezpieczycieli, pomimo identycznych nazw, wykazywać mogą istotne różnice w treści. Zasadniczym skutkiem swobody kształtowania treści polis jest brak regulacji poszczególnych rodzajów ubezpieczenia przez ustawodawcę. Na gruncie prawa polskiego przepisy kodeksu cywilnego oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej nie zawierają szczegółowych norm kształtujących (minimalną, obligatoryjną) treść świadczeń ubezpieczyciela – pisze autor.
I dodaje, że Obowiązki informacyjne stanowią jeden z instrumentów ochrony w dziedzinie prawa umów i prawa konsumenckiego.
Jak informuje wydawnictwo Wolters Kluwer, które wydało książkę, jest onakompleksowym studium zagadnienia obowiązków o charakterze informacyjnym w umowach dotyczących usług finansowych, w szczególności kredytu, ubezpieczenia, poręczenia oraz usług inwestycyjnych. Autor omawia przesłanki, treść oraz skutki naruszenia obowiązków informacyjnych. Wnikliwej analizie poddaje regulacje dotyczące obowiązków ostrzegawczych i doradczych w dziedzinie kredytu konsumenckiego, obrotu instrumentami finansowymi (dyrektywa MiFID), jak również problematykę odpowiedzialności cywilnoprawnej z tytułu naruszenia obowiązków o charakterze informacyjnym.
Omawiane zagadnienia przedstawiono na tle obowiązujących regulacji prawnych, stanowiska polskiej i zagranicznej doktryny prawniczej, a także bogatego orzecznictwa z zakresu umów o usługi finansowe.
Według wydawcy i autora, książka przeznaczona jest zarówno dla praktyków prawa - sędziów, adwokatów, radców prawnych, jak i pracowników naukowych, doktorantów oraz studentów wydziałów prawa, administracji i ekonomii. Zainteresuje też księgowych oraz właścicieli biur rachunkowych.

 

imagesViewer