Rządowe Centrum Legislacji przygotowało założenia do projektu ustawy  o ochronie ludności. Projekt ma na celu czytelne określenie zadań z zakresu ochrony ludności dla organów administracji publicznej. Ponadto chodzi o stworzenie nowego sposobu realizacji przez państwo zadań z zakresu obrony cywilnej.
Zdaniem Rady Legislacyjnej słuszne wydają się powiązania pomiędzy rozwiązaniami proponowanymi w projekcie i obowiązującą regulacją prawną, przewidzianą w przepisach dotyczących zarządzania kryzysowego, ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa stanów nadzwyczajnych oraz stanów gotowości obronnej państwa. Przedstawiona materia projektu jest – przynajmniej w pewnym zakresie – uregulowana w 13 ustawach. W ocenie Rady Legislacyjnej godnym poparcia jest wniosek o wprowadzenie nowych regulacji zasad i trybu ochrony ludności w czasie pokoju oraz w warunkach wojennych, odpowiadających współczesnym uwarunkowaniom i standardom. Należy też zgodzić się z tezą , zgodnie z którą obecne uregulowania „nie przystają do obecnej rzeczywistości społeczno-gospodarczej”. Jednakże – zdaniem Rady – warunkiem koniecznym zmian w obowiązującym porządku prawnym nie musi być wprowadzenie kolejnego, odrębnego od dotychczasowych regulacji, aktu ustawowego. Ponadto, jak z przedstawionych powyżej uwag wynika, proponowane rozwiązania wymagają korekt merytorycznych. Należy również raz jeszcze zastanowić się nad instytucjonalną strukturą systemu ochrony ludności, uwzględniając obecny ustrój administracji publicznej i odpowiadający mu zakres działania.
Jeśliby jednak obstawać za wprowadzeniem do obowiązującego porządku prawnego nowego aktu normatywnego regulującego materię ochrony ludności, wówczas należałoby odnieść się do całego zespołu przepisów regulujących obecnie tę materię. Decyzja o przygotowaniu projektu nowej ustawy powinna więc pociągać za sobą decyzję o uchyleniu albo zmianie dotychczasowych przepisów, normujących zagadnienia będące przedmiotem nowej regulacji.