Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Od dziś dłuższe okresy przedawnienia karalności przestępstw

Od dziś dłuższe okresy przedawnienia karalności przestępstw

02.03.16

Dłużej będzie można ścigać przestępców za popełnione przez nich czyny, czyli więcej czasu będzie musiało upłynąć zanim przestępstwa się przedawnią – to konsekwencja wchodzącej dziś w życie zmiany w Kodeksie karnym, wprowadzonej ustawą z 15 stycznia 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny.

articleImage: Od dziś dłuższe okresy przedawnienia karalności przestępstw fot. Thinkstock

W zależności od rodzaju przestępstwa, podstawowe terminy przedawnienia wynoszą od 5 do 30 lat. W określonych sytuacjach do terminu przedawnienia doliczany jest dodatkowy okres. Do tej pory wynosił on 5 lat bez względu na ciężar przestępstwa – dodawano go, jeżeli w podstawowym okresie przedawnienia zostało wszczęte postępowanie przeciwko osobie (ustalono sprawcę i postawiono mu zarzuty).

Nowelizacja wydłuża dodatkowy okres przedawnienia do 10 lat w przypadku przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego. Natomiast 5 lat będzie doliczane do okresu przedawnienia przestępstw ściganych z oskarżenia prywatnego (czyli np. zniesławienia, zniewagi i naruszenia nietykalności cielesnej).

Zgodnie z nowymi regulacjami, dodatkowy okres przedawnienia będzie liczony już od wszczęcia postępowania „w sprawie”, a nie dopiero od postawienia zarzutów konkretnej osobie. Nowe przepisy obejmują też czyny popełnione przed wejściem w życie nowelizacji, chyba że termin przedawnienia już upłynął. (Dz. U. poz. 189).
 

Dowiedz się więcej z książki
Kodeks karny. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

02.03.16
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Redakcja Publikacji Elektronicznych WK

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE