Strona główna » Wiadomości » Analizy i komentarze » Opieka naprzemienna nad dzieckiem ma wiele wad

Opieka naprzemienna nad dzieckiem ma wiele wad

21.06.17

Opieka naprzemienna orzeczona przez sąd nie jest najlepszą formą pieczy nad dziećmi w sytuacji ostrego konfliktu między rodzicami. Po prostu nie sprawdza się - takie wnioski wpłyną z konferencji p.t. "Rodzina przed obliczem Temidy", która odbyła się 20 czerwca br. na UW.
 

articleImage: Opieka naprzemienna nad dzieckiem ma wiele wad fot. Thinkstock

Przepisy prawa dotyczące władzy rodzicielskiej i pieczy rodziców nad dzieckiem w sytuacji rozwoju lub separacji ulegały wielokrotnym zmianom. Wszystkie te nowelizacje miały na celu osiągnięcie optymalnego stanu. Jednak w praktyce jest on trudny do osiągnięcia, mimo wysiłku sądów - mówił sędzia SN w stanie spoczynku Bronisław Czech.

Nie ma kolizji między dobrami
Sędzia Czech podkreślił, że rozbudowana w ostatnich latach tendencja sądów do orzekania po rozwodzie rodziców pieczy naprzemiennej ( np. tydzień dziecko przebywa u ojca, tydzień u matki) jest krytykowana w orzecznictwie przez prawników i psychologów.  Zwłaszcza w odniesieniu do dziecka młodszego. Problem jednak tkwi nie tyle w ciągłym "doskonaleniu" przepisów, lecz w niezbędnej zmianie hierarchii wartości i mentalności rodziców w rozumieniu dobra dziecka i dobra samych rodziców.
- Nie istnieje konkurencja ani kolizja między dobrem dziecka i dobrem rodziców - wyjaśnia sędzia Czech. - Dobrze pojęte dobro dziecka jest wartością dla rodzica - dodaje.

Czy ojcowie są dyskryminowani przez sądy?
Sądy orzekając o władzy rodzicielskiej i kontaktach z dziećmi lub pieczy naprzemiennej zobowiązane są do kierowania się przede wszystkim dobrem dziecka. Jednak kodeks rodzinny i opiekuńczy nie definiuje "dobra dziecka". Zdaniem dr i adwokat Kingi Karsten trudno taką definicję stworzyć, gdyż spektrum sytuacji życiowych jest nie do przewidzenia.
- Nie ma kolizji między płcią a władzą rodzicielską - uważa dr Karsten. - Wszystkie podmioty prawa, według konstytucji są traktowane równo. Kategoria równości płaci jest obojętna prawnie.  Ale w praktyce ojcowie oskarżają sądy o dyskryminację - zaznacza dr Karsten.

Piecza naprzemienna nie jest popularna
Według statystyk w 2014 r. sądy w sprawach o rozwodach w 60 proc. przyznały władzę rodzicielską nad dziećmi matkom, w 4,5 proc. ojcom, a w 33 proc. - obojgu rodzicom. Jak zaznacza dr Karsten 10 proc. osób w ogóle nie żąda przyznania im władzy rodzicielskiej.
Co do pieczy naprzemiennej to np. w 2016 r. w Sądzie Okręgowym w Koszalinie na ok. 300 spraw ani razu nie orzeczono takiej opieki. Ani razu też sąd nie skierował rodziców na terapię. Podobnie w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce takiej opieki w ub. roku też nie orzeczono. Na ok. 500 spraw rozwodowych i o separację w 230 przypadkach przyznano władzę rodzicielską matkom, a w 15 przypadkach - ojcom. 

Problem procesowy nie legislacyjny
Dr Grzegirz Gura, radca prawny z Uniwersytetu Opolskiego przypomniał, że nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z 2015 r.  bardzo mocno zaakcentowała prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców (art.107 kro). Jednak prawo do wychowania nie jest jednocześnie tym samym co władza rodzicielska.
- Na ogół spory rodziców toczą się przy ostrym konflikcie i ze startą dla dzieci - uważa dr Gura. - Kodeks nakazuje w postępowaniu dowodowym wykazywać pozytywne strony pozostawania dziecka przy jednym z rodziców. Tymczasem rzeczywistość jest inna. Przed sądem trwa walka o dziecko - strony przedstawiają dowody negatywne, atakują drugą stronę i ją deprecjonują. Możliwość selekcji dowodowej jest trudna dla sądu i często sędzia ma związane ręce, gdyż osądza według zgłoszonych przez zwaśnione strony - argumentów.

Więcej>>Mediator pomaga wyjść z konfliktu małżeńskiego i wejść w obowiązki rodzica


Źródło: konferencja "Rodzina przed obliczem Temidy" zorganizowana przez Fundację Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego,  20 czerwca 2017 r.
 

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Własne

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • ojciec IP: 89.64.* 17-04-2018
  Jestem ojcem i jeśli ktoś powie ze opieka naprzemienna szkodzi dzieciom to mogę powiedzieć jednym zdaniem na temat musi byc psychopatą twierdząc iz prawo dziecka do obojga rodziców mimo rozwodu szkodzi to co jest dobrem hmmm na tak dobrem jest gdy matka polka twierdzi ze jest : "Właścicielką" dzieci bo to matka można by tu przytoczyć powiedzenie z którym miałem do czynienia " Bez matki dzieci nie przeżyją bez ojca tak ... " tak jest naprawdę Alimentorkami staja sie matki oraz Alienatorkami i co nic w tym rządy nie widza i sady czy sa tak ślepe ? czy po prostu nie chcą widzieć tej prawdy co w oczy kłuje ojciec to bankomat ma płacić i tyle a gdzie tu prawdziwa alimentacja? to nie kasa a wychowanie i opieka proszę sobie wyobrazić ze te dziecko również ojca by zasmakowali a nie zniszczonego człowieka bo się babie w dupie przewróciło tak jest w moim przypadku sam jestem zaskoczony całą sytuacja. Są wiem sytuacje znęcanie fizyczne bicia molestowania spoko ale kazdy nie jest slepy i widzi hmmm mi żonka chciała zarzucić niebieska kartę znęcanie itp oczywiście nic takiego nie było wiec nie miała dowodów ale juz widziałem ze gra nie będzie czysta. Najgorsze w tym wszystkim jest zło wyrządzone dzieciom z powodu rozbicia rodziny postawienie własnych potrzeb ponad dobro dzieci także w tym jest problem największy . szkoda dzieci naprawdę wiec jeśli ktoś zamierza cos takiego odwalić niech się zastanowi milion razy

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Tomek IP: 31.0.* 27-01-2018
  Złem jest rozwód a opieka naprzemienna tylko moze złagodzić jego skutki. Konflikt nie przekreśla opieki naprzemiennej, znam rodziny ktore mają opieke naprzemienną a rozmawiają od lat tylko przez sms i email ! Podejście sędziego w ten sposób do sprawy iż konflikt przekreśla tego typu rozwiązanie jest kołem na młyn do eskalowanja tego konfliktu przez rodzica dominującego. Rodzic dominujący ma płeć niestety i nie jest to wina tylko ojców. Są tacy co olewają temat ale jak juz sie ojciec zaangażuje to spotyka się ze ścianą wszędzie a już szczególnie w sądzie, bo sędziowie myślą tak jak autor tego artykułu. Statystyka jest taka że tylko 3% matek narkomanek i alkoholiczek nie wychowuje swoich dzieci, czy przy takiej statystyce mozna pisać jeezcze o braku dyskryminacji ?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • ojciec IP: 195.136.* 17-10-2017
  Bzdury.
  Nie dziwię się że mamy takie wyroki skoro mamy takich sędziów.
  ...opieka naprzemienna jest krytykowana przez psychologów...
  -których ? Imię i nazwisko proszę.

  A jak ktoś chce dowiedzieć się więcej na ten temat to proszę samodzielnie poczytać jakie są wyniki badań społeczeństw w których stosuje się taki sposób opieki
  http://petycja.eu/wp-content/uploads/2017/07/Fides_et_Ratio_1-25-2016_Greszta_Sikora_Opieka-naprzemienna.pdf

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Adam IP: 91.221.* 05-09-2017
  Dziękuje za poprawienie artykułu. Teraz lepiej naświetla problematykę. Szkoda, że Szanowny Sędzia Czech wskazuje wyłącznie na konieczność zmiany mentalności rodziców, a nie mentalności sędziów.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Adam IP: 78.10.* 29-07-2017
  Gdzie są te wnioski z konferencji, że piecza naprzemienna ma wiele wad, bo nie widzę. Zacytowanie wypowiedzi jednego sędziego w tej kwestii to jeszcze nie wnioski konferencji. A gdzie wnioski osób, które popierały piecze naprzemienną ? Jest zacytowany sędzia w stanie spoczynku, który mogę się założyć, miał u siebie model w domu, że to żona zajmuje się dziećmi, a on pracuje, i sam nigdy nie zderzył się z tym co spotyka ojców w sądach. Poza tym Szanowny Sędzia kłamie odnośnie rozbudowanej praktyki orzekania opieki naprzemiennej - przeczą temu statystyki.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Wiktor IP: 157.25.* 10-07-2017
  Bo sądom chodzi wyłącznie oto, aby konflikt między rodzicami trwał jak najdłużej. Bo brak konflitku = zero spraw w sądzie. I tak było jest i będzie.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE