Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Organizacje międzynarodowe wspierają polskiego RPO

Organizacje międzynarodowe wspierają polskiego RPO

02.03.16

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka, specjalny sprawozdawca ONZ ds. obrońców praw człowieka, Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka, Rada Europy oraz Europejska Sieć Krajowych Instytucji Praw Człowieka wydali wspólne stanowisko, w którym wyrazili poparcie dla działań rzecznika praw obywatelskich w Polsce.

articleImage: Organizacje międzynarodowe wspierają polskiego RPO rpo.gov.pl

Autorzy oświadczenia podkreślili m.in., że:
•    instytucje, które reprezentują ściśle i harmonijnie współpracowały także z poprzednikami dr. Adama Bodnara na stanowisku rzecznika praw obywatelskich – Ewą Łętowską, Tadeuszem Zielińskim, Adamem Zielińskim, Andrzejem Zollem, Januszem Kochanowskim i Ireną Lipowicz,
•    doceniają niezależność i profesjonalizm urzędu RPO, który cieszy się dużym szacunkiem innych organów ochrony praw człowieka w Europie i poza nią, a przez wielu postrzegany jest jako modelowa krajowa instytucja ochrony praw człowieka,
•    potwierdzają akredytację przy Międzynarodowym Komitecie Koordynacyjnym Narodowych Instytucji Promocji i Ochrony Praw Człowieka ze statusem A, jako instytucji funkcjonującej w zgodzie z Zasadami Paryskimi (uznano pełną niezależność i bezstronność Rzecznika w świetle uniwersalnego standardu międzynarodowego).

Przedstawiciele organizacji międzynarodowych zadeklarowali w swoim oświadczeniu, że oczekują na kontynuację bliskiej współpracy z urzędem Rzecznika Praw Obywatelskich, który będzie w pełni wykonywał swój mandat zgodnie z Zasadami Paryskimi.
 
Treść oświadczenia udostępniona jest na stronie Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka>>>
 

 

Dowiedz się więcej z książki
Służąc rządom dobrego prawa
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE