W przyjętej 21 maja br. rezolucji czytamy, że „rządy tych krajów muszą zrozumieć, iż więzienie obywateli motywowane pobudkami politycznymi, jest sprzeczne ze standardami jakie zgodziły się przestrzegać wstępując do Partnerstwa Wschodniego. Więźniowie muszą zostać uwolnieni, nękanie organizacji pozarządowych musi się skończyć, a prawa człowieka powinny być respektowane”.
- Projekt rezolucji został zgłoszony przez Alesia Bialackiego z Centrum Viasna. Aleś Bialacki wskazał, że wiele osób, które są teraz pozbawione wolności jak Intigam Aliyev, prawnik z Azerbejdżanu, wspierało go w demonstracjach i akcjach poparcia – tłumaczy Danuta Przywara, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która uczestniczyła w głosowaniu nad rezolucją.  Głosowanie zostało przyjęte jednomyślnie przez organizacje pozarządowe będące członkami Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego.
Organizacje pozarządowe zrzeszone w Forum spotykają się na corocznych spotkaniach tematycznych poświęconych prawom człowieka i demokratyzacji.