Autorka wydanego właśnie przeglądu orzecznictwa z zakresu Kodeksu postepowania cywilnego stwierdza, że wprawdzie  polski system prawa opiera się na prawie stanowionym, jednak obecnie dorobek judykatury jest niezwykle obszerny, a liczba rozstrzygnięć stale wzrasta i nie ulega wątpliwości, że tendencja ta nie ulegnie zmianie. Duża część orzeczeń jest powszechnie dostępna za pośrednictwem licznych publikatorów naukowych albo popularno­naukowych, a także systemów informacji prawnej (tj. LEX, Legalis, LexPolonica).
Czytaj: Ponad 1000 procedur w LEX Navigator Postępowanie Cywilne >>>

Ilość rozstrzygnięć powoduje, że w przypadku chęci zapoznania się z określonym kierunkiem orzeczniczym, konieczna staje się selekcja. - Przedstawiany Państwu zbiór wychodzi temu naprzeciw, choć nie jest to pierwsze wydawnictwo tego rodzaju - stwierdza autorka książki.
Jak podkreśla wydawca,  komentarz stanowi subiektywny przegląd dotychczasowego orzecznictwa, przede wszystkim Sądu Najwyższego, odnoszącego się do kodeksu postępowania cywilnego. Zamieszczono w nim orzecznictwo dotyczące nie tylko obecnie obowiązujących przepisów, lecz także poprzednio obowiązującego kodeksu postępowania cywilnego.
Poszczególne orzeczenia zostały przyporządkowane właściwym przepisom kodeksu; w przypadku piśmiennictwa w wybranych sytuacjach zastosowano kryterium rzeczowe. Dokonując wyboru starszych orzeczeń, wzięto pod uwagę zarówno ich aktualność, jak i - w niektórych przypadkach - doniosłość poruszonej w nich problematyki. Tam, gdzie brak jest jednolitej linii orzeczniczej, orzeczenia zostały wzbogacone dodatkowym komentarzem autorki.
Zdaniem autorki i wydawcy, książka jest przeznaczona przede wszystkim dla prawników praktyków - sędziów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy; stanowi bowiem użyteczne narzędzie w codziennej pracy, tak na sali sądowej, jak i w kancelarii. Będzie również pomocna aplikantom zawodów prawniczych przygotowującym się do kolokwiów i egzaminów końcowych.
 

imagesViewer