- Konsultacje to coś więcej niż obowiązek prawodawców – to dla nich także okazja do wsłuchania się w głosy różnych środowisk i przemyślenia ryzyka, którego sami nie dostrzegli; szansa, by stworzyć prawo, które pogodzi różne wartości i interesy i będzie skuteczne w działaniu. Pracując nad projektem ustawy „antyterrorystycznej” ani rząd, ani Parlament nie stworzyli takiej okazji, więc organizacje społeczne robią to za nich - czytamy w zaproszeniu.
Wysłuchanie odbędzie się w poniedziałek 6 czerwca o godz. 10:00 w Warszawie. Zgłoszenia przyjmowane są do 2 czerwca do godz. 12:00.

Czytaj: Od wtorku w Sejmie dalsze prace nad projektem ustawy antyterrorystycznej>>

Organizatorzy gorąco zachęcają do wzięcia udziału w wysłuchaniu. - Może się zgłosić każdy – nie tylko specjalista od spraw bezpieczeństwa – bo ustawa „antyterrorystyczna” w praktyce dotknie każdego. Wbrew swojej oficjalnej nazwie ustawa uderzy we wszystkich obywateli, istotnie ingerując w ich prawa i wolności stwierdzają. Ich zdaniem wpłynie ona na:
1. wolność słowa – umożliwiając blokowanie Internetu;
2. prawo do swobodnej komunikacji – nakładając obowiązek podawania danych osobowych przy zakupie telefonicznych kart typu pre-paid;
3. prawo do równego traktowania – traktując wszystkich cudzoziemców jak podejrzanych i umożliwiając prowadzenie wobec nich kontroli operacyjnej bez zgody sądu;
4. wolność zgromadzeń – tworząc nowe preteksty do wprowadzenia zakazu publicznych protestów;
5. prawo do prywatności – nadając służbom jeszcze szersze uprawnienia do inwigilowania obywateli bez kontroli niezależnego organu.

Dowiedz się więcej z książki
Wolności i prawa człowieka w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł



- Politycy mogą zrezygnować z merytorycznej debaty na ten temat, ale zadaniem obywateli jest dążyć do niej i uruchamiać ją na własnych warunkach. Stąd pomysł zorganizowania obywatelskiego wysłuchania publicznego -komentuje Katarzyna Szymielewicz, prezeska Fundacji Panoptykon.
- Wysłuchanie obywatelskie to forum, dzięki któremu obywatele mogą dowiedzieć się, czego dokładnie dotyczy ustawa i jakie niesie zagrożenia; co na temat zawartych w niej propozycji sądzą inni i jakie mają argumenty. Każdy obywatel i obywatelska może wyrazić własne stanowisko i obawy. I – co istotne – zostaną wysłuchani, a ich głos trafi do posłów: otrzymają oni stenogram z wysłuchania obywatelskiego, zbierający wszystkie głosy i wystąpienia - informuje Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon, która jako pierwsza zaalarmowała opinię publiczną, że proponowane przepisy w niepokojący sposób ograniczą prawa i wolności obywateli.

Żeby zabrać głos podczas wysłuchania, należy się zarejestrować. Można to zrobić do czwartku 2 czerwca do godz. 12:00 przez stronę wysluchanieobywatelskie.pl. Na tej stronie znajdują się również ważne informacje na temat projektu ustawy oraz idei i reguł samego wysłuchania obywatelskiego.

Miejsce: Auditorium Maximum, sala B, Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa

Termin: 6 czerwca 2016 r. (poniedziałek), godz. 10.00

Termin wysyłania zgłoszeń: 2 czerwca 2016 r. (czwartek) godz.

Organizatorzy: Uniwersytet Warszawski, Fundacja Panoptykon, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja ePaństwo, Amnesty International Polska

Wsparcie merytoryczne: Fundacja im. S. Batorego, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”

wysluchanieobywatelskie.pl>>