Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Papież apeluje o zniesienie kary śmierci

Papież apeluje o zniesienie kary śmierci

21.02.16

W poniedziałek w Rzymie odbędzie się  z inicjatywy Wspólnoty Świętego Idziego spotkanie z udziałem ministrów sprawiedliwości z 30 krajów ze wszystkich kontynentów pod hasłem "Na rzecz świata bez kary śmierci". Z tej okazji papież Franciszek zaapelował o zniesienie tej kary.

articleImage: Papież apeluje o zniesienie kary śmierci fot. Thinkstock

- Współczesne społeczeństwa mają możliwość skutecznego powstrzymywania zbrodni bez definitywnego odbierania temu, kto ją popełnił, możliwości odkupienia - wskazywał Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę. Wyraził przekonanie, że wymiar sprawiedliwości musi być coraz bardziej zgodny z godnością człowieka i Bożym planem. - Przykazanie „nie zabijaj” ma wartość absolutną i dotyczy zarówno niewinnego, jak i winnego - oświadczył.

Czytaj: Polska jako ostatnia z UE ratyfikowała zniesienie kary śmierci>>

Zdaniem papieża trwający obecnie Rok Miłosierdzia stanowi odpowiednią okazję, by krzewić na świecie "coraz bardziej dojrzałe formy szacunku dla życia i godności każdej osoby". - Również przestępca zachowuje nienaruszalne prawo do życia, dar Boga. Kieruję apel do sumień rządzących, aby osiągnięto międzynarodową zgodę w sprawie zniesienia kary śmierci i proponuję tym, którzy są wśród nich katolikami, o dokonanie odważnego wzorcowego gestu, aby żaden wyrok nie został wykonany w tym Roku Świętym Miłosierdzia - wzywał Franciszek.
Wskazał, że wszyscy chrześcijanie i ludzie dobrej woli powinni działać nie tylko na rzecz zniesienia kary śmierci, ale również poprawy sytuacji w więzieniach, "w duchu poszanowania godności osób pozbawionych wolności". (ks/pap)

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Agencyjne

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE