Na najbliższych posiedzeniach Sejmu we wrześniu, posłowie zajmą się poselskim projektem ustawy Prawo bankowe, który wdraża wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie likwidacji bankowego tytułu egzekucyjnego.
Konsekwencją wyroku TK jest wyeliminowanie z obrotu gospodarczego tej instytucji , stosowanej powszechnie dla dochodzenia należności bankowych. Trybunał orzekając o niezgodności z Konstytucją RP ustawy Prawo bankowe odroczył utratę mocy obowiązującej zakwestionowanych przepisów do 1 sierpnia 2016 r.
W toku prac sejmowych posłowie przyjęli, że ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, co oznacza, że banki zostaną pozbawione prawa do wystawiana tytułów egzekucyjnych dużo wcześniej niż ustalił to Trybunał.
Zgodnie z nowelizacją postępowania w sprawie o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu wszczęte i nie zakończone przed dniem wejścia w życie ustawy będą podlegać umorzeniu.
Przyjęto zasadę, że bankowy tytuł egzekucyjny, któremu nadano klauzulę wykonalności na podstawie przepisów dotychczasowych, zachowuje moc tytułu wykonawczego także po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy. Czyli bankowy tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności będzie mógł być podstawą prowadzenia egzekucji również po wejściu w życie ustawy.
Projekt nie ogranicza się tylko do dostosowania systemu prawa do wyroku TK, lecz wykracza poza jego materię, gdyż wprowadza ustawowe obowiązki banków, a także SKOK-ów w zakresie restrukturyzacji zadłużenia kredytobiorców i pożyczkobiorców.
W myśl projektu,  jeżeli kredytobiorca opóźniać się będzie ze spłatą zobowiązania z tytułu udzielonego kredytu,
bank  lub SKOK obowiązany będzie wezwać go do spłaty, wyznaczając termin nie krótszy niż 14 dni.
W wezwaniu powinna być zawarta informacja o możliwości złożenia wniosku przez kredytobiorcę o restrukturyzację zadłużenia.
Bank ( SKOK) powinien umożliwić restrukturyzację zadłużenia poprzez zmianę określonych w umowie warunków lub terminów spłaty kredytu, jeżeli jest uzasadniona dokonaną przez bank oceną sytuacji finansowej i gospodarczej kredytobiorcy.
Restrukturyzacja, dokonywana będzie na warunkach uzgodnionych przez bank i kredytobiorcę.
Co istotne, w wypadku odrzucenia wniosku kredytobiorcy o restrukturyzację zadłużenia, bank lub SKOK obowiązany będzie przekazać kredytobiorcy szczegółowe wyjaśnienia, w formie pisemnej, dotyczące przyczyny odrzucenia wniosku o restrukturyzację.
Zasady restrukturyzacji - zgodnie z projektem - dotyczyć mają wszystkich dłużników - zarówno przedsiębiorców, jak i osób fizycznych (konsumentów). Bank wychodzący z powództwem skorzysta przy tym z obniżonych stawek opłat sądowych - tak zakładaja poprawki poselskie.