Strona główna » Polityk PiS: instytucje UE nie mogą narzucać jednego wariantu demokracji

Polityk PiS: instytucje UE nie mogą narzucać jednego wariantu demokracji

18.05.17

Od instytucji UE oczekujemy poszanowania tradycji, kultury i tożsamości narodowej każdego państwa członkowskiego; nie mogą one narzucać jednego wariantu demokracji, ani jednego modelu stosunku państwa do religii - powiedział w czwartek wicemarszałek Senatu Michał Seweryński (PiS).

articleImage: Polityk PiS: instytucje UE nie mogą narzucać jednego wariantu demokracji fot. Thinkstock

Podczas szczytu szefów parlamentów państw Europy Środkowej i Wschodniej, Seweryński uznał, że dyskutując o wartościach wyróżniających Europę Środkowo-Wschodnią trzeba wyjść od doświadczeń historycznych. "Nasze narody i państwa rodziły się i okrzepły w okolicznościach skomplikowanych, czasem wręcz dramatycznych. Wielokrotnie musieliśmy stawać do walki o zachowanie suwerenności, często walcząc również o fizyczne przetrwanie naszych narodów" - mówił wicemarszałek.

Wskazał, że "to na gruncie tych wydarzeń powstał fundament wartości szczególnie nam drogich", m.in. - jak wymieniał - niepodległości i suwerenności państwowej, wolności osobistej czy wspólnoty narodowej. "Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że zmienne losy państw naszego regionu nauczyły nas budować trwałą tożsamość, nie tyle na mechanizmach politycznych, co na wspólnocie kulturowej" - powiedział Seweryński.

Te wartości - stwierdził - pozwalają mówić o "pewnej odrębności naszego regionu, co nie oznacza bynajmniej braku poparcia dla idei integracji całego kontynentu". Dodał, że poszukiwanie wartości wspólnych jest właśnie częścią integracji Europy. Seweryński ocenił, że "wyróżniające nas wartości harmonijnie koegzystują z kluczowymi wartościami projektu integracji europejskiej".

Seweryński zaznaczył, że zestaw tych wartości "determinuje" nasze myślenie o polityce, naszą wizję współpracy w regionie oraz preferencje odnośnie przyszłości UE.

Wicemarszałek ocenił, że nasz region jest "wyczulony na próby narzucania rozwiązań, nie tylko w wymiarze politycznym, ale także kulturowym i światopoglądowym". Stąd wynikają - według niego - wątpliwości związane m.in. z odgórnie narzuconym systemem podziału imigrantów między państwa UE.

Seweryński przekonywał, że kwestia integralności terytorialnej i utrzymanie porządku publicznego powinny należeć wyłącznie do kompetencji państw członkowskich. Dodał też, że doświadczenia historyczne uczulają nas na próby marginalizacji naszego regionu. "Takie zagrożenie można widzieć w projekcie Europy wielu prędkości" - powiedział.

"Od instytucji UE oczekujemy poszanowania tradycji, kultury i tożsamości narodowej każdego państwa członkowskiego. Instytucje te nie mogą narzucać jednego wariantu demokracji, ani jednego modelu stosunku państwa do religii i kościołów" - podkreślił Seweryński.

Przekonywał, że wzajemne wsparcie i współpraca pomiędzy państwami Europy Środkowo-Wschodniej, to "najlepsze zabezpieczenie przeciw próbom narzucania zewnętrznej dominacji". (PAP)

18.05.17

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 1)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Prawa człowieka nie zawsze dla najuboższych

  Obrazek do artykułu: Prawa człowieka nie zawsze dla najuboższych

  Ubóstwo, a szczególnie skrajne, uniemożliwia często korzystanie z różnych usług społecznych, a nawet praw obywatelskich. Może to naruszać prawa człowieka, a więc prowadzić do odpowiedzialności władzy publicznej - twierdzi dr Adam Ploszka. Więcej

 • UE: Miniszczyt migracyjny bez decyzji

  Obrazek do artykułu: UE: Miniszczyt migracyjny bez decyzji

  Niedzielne spotkanie 16 przywódców krajów UE nie przyniosło konkretnego rozwiązania problemu migracji. Liderzy nie przyjęli deklaracji końcowej. Włochy przedstawiły swój plan m.in. w sprawie podziału migrantów; Niemcy chcą porozumień w mniejszych... Więcej

 • Prokurator upomniana za pisanie felietonów

  Obrazek do artykułu: Prokurator upomniana za pisanie felietonów

  Sąd dyscyplinarny przy prokuratorze generalnym uznał prokurator Beatę Mik – prokuratora Prokuratury Generalnej w stanie spoczynku – winną przewinienia dyscyplinarnego. Ukarana została upomnieniem za niepoinformowanie prokuratora krajowego o "podjęciu... Więcej

 • Nie ma zgody wydawców i branży internetowej co do zasad korzystania z treści

  Obrazek do artykułu: Nie ma zgody wydawców i branży internetowej co do zasad korzystania z treści

  Musieliśmy szukać złotego środka w sprawie dyrektywy KE o ochronie praw autorskich i mam wrażenie, że projekt w obecnym kształcie, jest takim złotym środkiem - mówi wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski. I dodaje, że jest za... Więcej

 • Senat: OZE, opłaty emisyjne, prawo farmaceutyczne i tachografy

  Obrazek do artykułu: Senat: OZE, opłaty emisyjne, prawo farmaceutyczne i tachografy

  Senat zbiera się w najbliższą środę, 27 czerwca i będzie obradował do piątku. Izba rozpatrzy m.in. ustawę o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii, ustawę, która wprowadza opłaty emisyjne oraz ustawę o tachografach. Więcej

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE