Tegoroczny wynik punktowy - 68,5 punktów jest nieco wyższy niż w dwóch poprzednich latach, kiedy było to 68,3 pkt., ale niższy niż w 2016 roku - 69,3 pkt.

Ranking został w piątek zaprezentowany przez jego twórców, czyli The Heritage Foundation
i The Wall Street Journal, przy współpracy Warsaw Enterprise Institute.

Światowy ranking otwierają Honkong, Singapur, Nowa Zelandia i Szwajcaria. W Europie czołówka to poza pierwszą Szajcarią (81,7 pkt.) Irlandia i Estonia. Polska w tym zestawieniu zajmuje 21 miejsce na 45 sklasyfikowanych państw. Średni wynik punktowy dla Europy to 68,8, podczas gdy dla wszystkich państw na świecie jest to 61,1 pkt.

- Wynik Polski w tym rankingu nie jest najgorszy, ale byłbym bardziej zadowolony, gdyby zwyżkowy trend wolności gospodarczej w Polsce nie zatrzymał się w ubiegłym roku. Jeżeli chcemy się szybciej rozwijać, a jest nam to potrzebne, bo inaczej nie dogonimy tych krajów, które są przed nami, to nie osiągniemy tego bez wolności gospodarczej - mówi dr Robert Gwiazdowski, prezes Rady Fundacji Warsaw Enterprise Institute. Jego zdaniem wolność gospdoarcza jest szczególnie potrzebna małym i średnim przedsiębiorstwom, które w Polsce wytwarzają 75 proc. PKB. - Wielkie przedsiębiorstwa łatwiej poradzą sobie nawet w trudnych sytuacjach, a dla małych wolność gosporadarcza jest podstawowym warunkiem rozwoju - przekonywał.

Bardziej optymistycznie wyniki tegorocznego rankigu ocenia minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. - Ten indeks pozwala nam na dość optymistycznie patrzeć na kondycję polskiej gospodarki. Najistotniejsze jego wskaźniki, które się poprawiły, pokazują tak naprawdę jaka jest dziś kondycja polskiej gospodarki - stwierdziła. I podkreśliła, że radykalnie poprawił się wskaźnik długu publicznego. - To przekroczyło nawet nasze szacunki i szacunki zewnętrznych instytucji. Możemy się też cieszyć z tego, że dochody również są wyższe od szacowanych. Bardzo dobrze wygląda też ważny ze społecznego punktu widzenia wskaźnik dotyczący rynku pracy. Jeśli liczony według unijnych zasad wskaźnik bezrobocia jest na poziomie ok. 4 procent, to bezrobocia w Polsce praktycznie prawie nie ma - mówiła podczas prezentacji rankingu.
Ale przyznała, że są w tym rankingu pozycje mniej pozytywne dla Polski, jak choćby ta dotycząca poziomu korupcji czy efektywności sądownictwa. 

Rzeczywiście nienajlepiej wypada Polska w ocenach dotyczących rządów prawa. W kategorii "prawo własności" nastąpił wprawdzie wzrost o jeden punkt procentowy, ale wskaźnik generalnie nie jest wysoki, bo tylko 61,8 pkt. Jeszcze gorzej jest w kategorii "skuteczność sądów" - wskaźnik 56,6 i spadek o 1,4 proc., a jeszcze gorzej w kategorii "rzetelność państwa" - wskaźnik 50,9 pkt. i spadek o 4,6 pkt. w stosunku do roku poprzedniego.

Lepsze są oceny dotyczące otwartości rynku: handel - 86,9 pkt., inwestycje - 75 pkt., finanse - 70 pkt. Wysoko sklasyfikowana została też polityka monetarna - 85 proc., warunki dla biznesu - 67,2 pkt. oraz rynak pracy - 63,9 ptkt.