Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Polska chce międzynarodowej wymiany danych o niebezpiecznych sprawcach

Polska chce międzynarodowej wymiany danych o niebezpiecznych sprawcach

20.01.16

Potrzebne jest ustanowienie europejskiego mechanizmu wymiany informacji o pozostających na wolności sprawcach niebezpiecznych – uważa polski resort sprawiedliwości. Taką propozycję wiceminister Marcin Warchoł przedstawił podczas zakończonej wczoraj konferencji w Erewaniu.

articleImage: Polska chce międzynarodowej wymiany danych o niebezpiecznych sprawcach ms.gov.pl

Wiceminister uczestniczył w konferencji “Regional Seminar on Dangerous Offenders”, która odbyła się w dniach  19-20 stycznia 2016 r. w stolicy Armenii.
Konferencja poświęcona była zagadnieniu sprawców niebezpiecznych - osób, które dopuściły się poważnych przestępstw, lecz pomimo odbycia zasądzonej kary i podjętych oddziaływań resocjalizacyjnych nadal stwarzają poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa społeczeństwa. Szczególną kategorię takich osób stanowią popełniający przestępstwa o charakterze seksualnym, czego odzwierciedleniem są, wypracowane w wielu krajach specjalne mechanizmy pomocy i terapii, ale i nadzoru nad takimi sprawcami.

Dowiedz się więcej z książki
Kodeks karny. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 złPodczas konferencji wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł (fot.) zaprezentował polskie regulacje prawne zawarte w ustawie z 22 listopada 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób, jak również propozycje rozwiązań zawartych w projekcie ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (rejestr pedofilów). W swoim wystąpieniu wskazał także na wynikającą z otwarcia granic w Unii Europejskiej, a co za tym idzie zwiększonej mobilności sprawców, potrzebę wzmocnienia mechanizmów współpracy międzynarodowej. Zaapelował również o ustanowienie mechanizmu wymiany informacji o pozostających na wolności sprawcach niebezpiecznych, zgodnie ze wstępnymi propozycjami Polski, zaprezentowanymi na forach europejskich.
Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, konferencja była okazją do wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami państw członkowskich Rady Europy. Stanowiła również kontynuację działań tej instytucji w zakresie wyznaczania międzynarodowych standardów w zakresie postępowania ze sprawcami niebezpiecznymi.
 

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: MS

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE