Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Polska premier zaniepokojona tendencjami protekcjonistycznymi w UE

Polska premier zaniepokojona tendencjami protekcjonistycznymi w UE

09.11.17

UE musi sprzeciwiać się tendencjom podtrzymującym lub pogłębiającym zróżnicowanie rozwojowe państw UE - powiedziała premier Beata Szydło. Jak dodała, niepokoją tendencje protekcjonistyczne w UE "podszyte nacjonalizmem ekonomicznym".

articleImage: Polska premier zaniepokojona tendencjami protekcjonistycznymi w UE Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Premier w trakcie wystąpienia na XV Forum Polityki Zagranicznej podkreśliła, że silna, konkurencyjna i innowacyjna gospodarka UE, to kwestia kluczowa. Jak oceniła, sukcesy gospodarcze UE ostatnich lat, były związane z możliwością prowadzenia wymiany handlowej na wspólnym rynku i korzystania ze wspólnych polityk.

"Unia musi być obszarem przyjaznym dla rozwoju gospodarek, dlategom wspólnie powinniśmy się sprzeciwiać tendencjom podtrzymującym lub pogłębiającym zróżnicowanie rozwojowe Unii. Niepokoją nas tendencje protekcjonistyczne podszyte nacjonalizmem ekonomicznym, widoczne w niektórych państwach członkowskich" - stwierdziła Szydło.

"Unii nie uzdrowi większa liczba regulacji, harmonizacja wynagrodzeń, czy polityki społecznej. Nie uzdrowią Europy nawet europejskie podatki transakcyjne, środowiskowe bądź klimatyczne, którymi będziemy finansować kolejne centralne instytucje, jakie mielibyśmy powołać, obok 30 które już mamy" - dodała premier.

Szefowa rządu oceniła, że rozwój UE nie może być kształtowany pod potrzeby mniej konkurencyjnych gospodarek i niewydolnych rynków pracy, by "niektóre państwa mogły jeszcze dłużej funkcjonować bez reform strukturalnych".

"Europa, która chroni, nie może być furtką służącą do wprowadzania regulacji, które uderzają w ludzi gotowych ciężko pracować, choć pochodzących z innych państw. Europę uratuje odbudowa konkurencyjności, konsekwentne utrwalanie jednolitego rynku, efektywne zarządzanie migracją na naszych granicach zewnętrznych i realizm, który pozwoli na to, by każde państwo członkowskie czuło się w UE po prostu dobrze" - podkreśliła premier. (PAP)

09.11.17

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE