Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Polska wyraża poparcie dla negocjacji umowy UE-USA

Polska wyraża poparcie dla negocjacji umowy UE-USA

26.01.16

Negocjowana umowa TTIP świadczy o zaangażowaniu Unii Europejskiej i USA na rzecz wspólnych wartości: demokracji, rządów prawa i otwartego rynku – stwierdził minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podczas spotkania z ambasadorem Michaelem Fromanem, przedstawicielem USA ds. handlu.

articleImage: Polska wyraża poparcie dla negocjacji umowy UE-USA msz.gov.pl

Zorganizowane w poniedziałek 25 stycznia br. spotkanie ministra Waszczykowskiego (fot.) i ambasadora Michaela Fromana poświęcone było przede wszystkim dwustronnej współpracy gospodarczej oraz negocjacjom Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP).
Jak informuje MSZ. podczas spotkania szef polskiej dyplomacji podkreślił strategiczny wymiar TTIP. Wskazał także na znaczenie dwustronnej współpracy handlowo-inwestycyjnej. Wyraził przekonanie, że negocjowana umowa TTIP świadczy o zaangażowaniu Unii Europejskiej i USA na rzecz wspólnych wartości: demokracji, rządów prawa i otwartego rynku. To także sygnał do innych partnerów, że jesteśmy gotowi do realizowania ambitnych planów w zakresie liberalizacji handlu oraz inwestycji. Ambasador Froman potwierdził determinację administracji USA do znacznego zaawansowania negocjacji TTIP w tym roku. Zgodzono się, że ambitna wersja umowy będzie miała istotne znaczenie geopolityczne oraz przyczyni się do pogłębienia współpracy transatlantyckiej w wymiarze gospodarczym i politycznym.

Czytaj: Umowa UE-USA to korzyści i ryzyko>>

Z komunikatu resortu wynika, że minister Witold Waszczykowski zaakcentował też priorytetowe znaczenie kwestii bezpieczeństwa dla relacji polsko-amerykańskich. Odnosząc się do bezpieczeństwa energetycznego rozmówcy wskazali na zmieniającą się architekturę globalnego rynku energii i jej wpływ na sytuację geopolityczną, za sprawą zniesienia przez amerykański Kongres obowiązującego ponad 40 lat zakazu na eksport amerykańskiej ropy oraz pierwszego eksportu gazu LNG do Europy. Rozmówcy zaznaczyli, że większa obecność USA na globalnym rynku energii sprzyja zacieśnianiu dwustronnych relacji energetycznych. Omówiono również potrzebę uwzględnienia współpracy energetycznej UE-USA w umowie TTIP.
 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: MSZ

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE