Wnioskodawcy wyliczają, że na rynku walutowym działa ok. 40 kantorów internetowych. "Łączy je wykorzystywanie internetu do komunikowania się z klientami i zawierania z nimi umów oraz przelewów między rachunkami bankowymi do przepływu środków pieniężnych od klienta do e-kantoru i od e-kantoru do klienta. Różni natomiast rodzaj transakcji i sposób ich przeprowadzania." - wskazują wnioskodawcy.

Posłowie proponują nową definicję działalności kantorowej - ma obejmować wszystkie transakcje związane z wymianą walut. Poza zakresem objętym nowymi przepisami mają znaleźć się transakcje kupna i sprzedaży złota dewizowego i platyny dewizowej.

W nowelizowanej ustawie zostaną odpowiednio zmodyfikowane warunki wykonywania działalności kantorowej. Np. wymóg posiadania lokalu nie będzie miał zastosowania w przypadku wykonywania działalności kantorowej wyłącznie z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość (internetu) lub za pomocą automatycznych urządzeń do wymiany walut. Przedsiębiorca wykorzystujący do działalności kantorowej internet będzie obowiązany udostępnić klientom numery rachunków bankowych służących do przyjmowania wpłat walut do wymiany.