Jak zauważają we wstępie do książki Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania. Komentarz jej autorzy i redaktorzy, dowodzą tego zarówno doświadczenia pełnomocników procesowych, jak i organizacji pozarządowych działających na rzecz równego traktowania i praw człowieka. Także statystyki sądowe wykazują wciąż niskie wykorzystanie w praktyce omawianych przepisów. - Uznać to należy za zjawisko niepokojące, zwłaszcza biorąc pod uwagę badania socjologiczne przeprowadzane zarówno przez polskie ośrodki badawcze oraz organizacje pozarządowe, jak i europejskie instytucje zajmujące się monitorowaniem przestrzegania praw człowieka, które wykazują, że poziom doświadczanej w Polsce dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę lub pochodzenie etniczne, orientację seksualną, religię lub wyznanie jest wciąż wysoki. Praktyka wykorzystywania przepisów komentowanej ustawy do dochodzenia praw naruszonych dyskryminacją pozostaje zatem w kontraście do sytuacji społecznej. Za główne przyczyny utrzymującej się niskiej liczby postępowań sądowych wszczynanych na podstawie ustawy uznaje się powszechnie zawiłość jej regulacji, niewspółmiernie dużą liczbę wyjątków od jej zastosowania, a także – i chyba co najważniejsze – bardzo małą wiedzą na temat jej znaczenia i zakresu obowiązywania. Niski poziom świadomości  istnienia ustawy wykazywany jest nie tylko przez tych, których w zamiarze ustawa ma chronić, lecz także – co wynika z doświadczenia autorów komentarza – przez pełnomocników procesowych oraz sędziów sądów powszechnych – czytamy we wstępie do publikacji.
 

Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania. Komentarz


Jak podkreśla wydawca, publikacja jest pierwszym na polskim rynku wydawniczym komentarzem do ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania. Została przygotowana przez prawników praktyków, którzy na co dzień stosują jej przepisy w postępowaniach przed polskimi sądami.

Czytelnicy odnajdą w opracowaniu m.in.:
•    definicje form dyskryminacji,
•    szczegółowe omówienie kwestii procesowych, ułatwiające postępowanie w sprawach o naruszenie zasady równego traktowania,
•    wykładnię przepisów materialnych, umożliwiającą prawidłowe skonstruowanie pism procesowych,
•    liczne odniesienia do orzecznictwa polskiego, międzynarodowego, a w szczególności do dorobku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Według autorów i wydawcy, książka jest przeznaczona dla praktyków prawa - sędziów, adwokatów i radców prawnych. Będzie też przydatnym źródłem wiedzy dla studentów prawa, europeistyki, socjologii, stosunków międzynarodowych, a także dla osób poszukujących argumentacji prawnej w sytuacji spotkania się z nierównym traktowaniem.

Więcej o publikacji>>>