Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Prezydent podpisał nowelizację ustawy medialnej

Prezydent podpisał nowelizację ustawy medialnej

07.01.16

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Poinformowała o tym podczas briefingu w Pałacu Prezydenckim minister Małgorzata Sadurska, Szef Kancelarii Prezydenta RP. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
 

articleImage: Prezydent podpisał nowelizację ustawy medialnej Thinkstock

Prezydent z troską odnosi się do tego, żeby media publiczne cechowały się wiarygodnością, rzetelnością, obiektywizmem – podkreśliła minister Małgorzata Sadurska.
Minister podkreśliła, że prezydent zapoznał się z dotychczasowymi apelami, stanowiskami i opiniami w tej sprawie. Dodała, że prezydentowi zależy, by media publiczne w Polsce wykonywały swoją misję publiczną, by były bezstronne, obiektywne i wiarygodne. – Trudno powiedzieć, żeby media publiczne cechowały się dziś takimi kryteriami – zauważyła. Czytaj też>>Szef Rady Europy pisze...
- Obserwujemy, że bardzo często subiektywna, własna opinia dziennikarza zastępuje obiektywną informację, która powinna docierać do telewidza lub radiosłuchacza – podkreśliła minister Małgorzata Sadurska.
 

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o radiofonii i telewizji. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 złSzefowa KPRP zaznaczyła, że podpisując tę ustawę, „prezydent Andrzej Duda dał szansę parlamentowi na stworzeni e takich norm, takich przepisów prawnych, które zagwarantują w przyszłości, że media publiczne będą rzetelne, obiektywne i wiarygodne”.

 Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji przewiduje wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych telewizji publicznej oraz Polskiego Radia.
Nowe zarządy i rady (rady będą liczyć 3 członków) będą powoływane przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych". Dodatkowo minister skarbu został zobowiązany do dostosowania statutów TVP, PR i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia do przepisów nowelizacji oraz stwierdzenia nieważności tych przepisów statutów, które są sprzeczne z nowelizacją. Zarządy spółek mediów publicznych będą działać w dotychczasowym składzie do czasu powołania nowych władz na podstawie zmienionych przepisów. Nie będą mogły jednak - bez zgody ministra skarbu państwa - "dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani czynności z zakresu prawa pracy, z których wynikałyby dla spółki nowe zobowiązania". Ustawa spotkała się z krytyką chociażby pierwszego wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa, który w tej sprawie skierował list do szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Z kolei komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Gunther Oettinger jest zaniepokojony zmianami w ustawie medialnej i chce uruchomienia mechanizmu postawienia Polski pod nadzorem.

Czytaj też: Ustawa medialna godzi..http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/ustawa-medialna-godzi-w-ochrone-interesow-jednostki-i-prawa-nabyte?doAsGroupId=2221015&refererPlid=68467180

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Prezydent RP

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE