Pod koniec 2016 r. Parlament Europejski, Rada i Komisja po raz pierwszy podpisały wspólną deklarację wyznaczającą priorytety legislacyjne. Przedstawiciele trzech najważniejszych instytucji europejskich zobowiązali się skoncentrować na: zatrudnieniu, wzroście gospodarczym, polityce społecznej, bezpieczeństwie, polityce migracyjnej, jednolitym rynku cyfrowym, energetyce i ociepleniu klimatu.

Bezpieczeństwo
Spośród postulatów dotyczących bezpieczeństwa posłowie zdążyli już zagłosować za kryminalizacją działań służących przygotowaniu zamachów terrorystycznych (np. szkoleń i podróży zagranicznych w celu dołączenia do organizacji terrorystycznej). Wprowadzone zostały również nowe zasady ustanawiające systematyczne weryfikowanie w oparciu o bazy danych wszystkich osób, które wjeżdżają na terytorium UE. Parlament poparł też ściślejszą kontrolę nad zdezaktywowaną bronią i bronią na ślepe naboje.

Rynek cyfrowy
Posłowie zagłosowali za zwolnieniem częstotliwości 700 MHz, aby móc zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na dane wśród użytkowników sieci komórkowych i umożliwić nadejście nowej generacji mobilnego internetu. Przyjmując porozumienie z Radą UE w sprawie limitów cen hurtowych na usługi roamingowe, posłowie usunęli tym samym ostatnią przeszkodę na drodze do zniesienia opłat roamingowych, które nastąpi w czerwcu br.

Środowisko
Parlament przyjął także stanowisko w sprawie reformy unijnego systemu handlu emisjami, która ma usprawnić funkcjonowanie unijnego rynku emisji dwutlenku węgla i stworzyć zachęty dla przedsiębiorstw do inwestowania w zielone technologie. Poza tym PE przyjął swoje stanowisko w sprawie pakietu regulacji, które mają zmniejszyć ilość odpadów składowanych na wysypiskach i upowszechnić recykling - w tych dwóch kwestiach Parlament wciąż uzgadnia z Radą szczegóły.

Pozostałe
Rozmowy z Radą toczą się także w sprawie m.in. regulacji zapobiegających praniu pieniędzy, bezpieczeństwa dostaw gazu i ustanowienia Agencji Unii Europejskiej ds. Azylu z szerszymi kompetencjami niż obecnie istniejący Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu.

Źródło: www.europarl.europa.eu, stan z 20.04.2017 r.