Strona główna » Wiadomości » Analizy i komentarze » Prof. Etel: Warto wprowadzić postępowania uproszczone w podatkach

Prof. Etel: Warto wprowadzić postępowania uproszczone w podatkach

09.07.18

Nie ma sensu prowadzenie sformalizowanego i kosztownego postępowania w sytuacji, gdy kwota podatku nie jest sporna, stan faktyczny nie budzi wątpliwości i podatnik chce mieć jak najszybciej rozstrzygniętą sprawę - twierdzi prof. Leonard Etel, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego..

articleImage: Prof. Etel: Warto wprowadzić postępowania uproszczone w podatkach Własne

Jak mówi, propozycja wprowadzenia postępowań uproszczonych zawarta jest w projekcie nowej ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym projektem, jeżeli nie ma potrzeby prowadzenia postępowania dowodowego (stan faktyczny nie budzi wątpliwości) lub kwota podatku nie przekracza 5 tys. zł, organ podatkowy może, za zgodą strony, od razu wydać decyzję, której nie uzasadnia. Sprawy w tym postępowaniu będą załatwiane szybko, w terminie nie dłuższym niż 14 dni.

Zgodnie z projektem uproszczenie postępowania sprowadza się do tego, że nie trzeba wydawać i doręczać postanowienia o jego wszczęciu, nie zawiadamia się podatnika o możliwości wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego oraz nie uzasadniania się wydanej decyzji, chyba że zażąda tego strona po doręczeniu rozstrzygnięcia. Więcej>>

 

Leonard Etel
Podatek od nieruchomości. Komentarz>>

09.07.18

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE