Sejm wprowadził 25 listopada br. zmiany w Regulaminie Sejmu. Posłowie wprowadzili zmianę w art. 30 Regulaminu – dotyczącym procedury wyboru lub powoływania przez Sejm poszczególnych osób na stanowiska państwowe. Odnosi się ona do terminu składania wniosków z kandydatami.
Więcej>>Sejm zmienił zasady zgłaszania kandydatów...

Prof. Ryszard Piotrowski z Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego stwierdził, że Sejm w regulaminie stworzył sobie kompetencje do uznawania, że zachodzi okoliczność wyboru ponownego składu organu, który już został wybrany. To będzie wiążące dla Sejmu dopóki Trybunał Konstytucyjny nie stwierdzi, że tego rodzaju pozakonstytucyjna uchwała jest sprzeczna z ustawą zasadniczą.
- Nie widzę w tym konstytucyjnego ładu. Poseł sprawozdawca, który o tym mówi widzi ład według jego założeń, ale ład konstytucyjny jest określony w Konstytucji RP - wyjaśniał prof. Piotrowski w TVP24. - Muszą być podstawy prawne do zakończenia kadencji tych organów, które Sejm powołuje. Te podstawy są w ustawach. Sejm może wybierać posłów na te urzędy, ale dopiero wtedy, gdy zostanie stwierdzone, że te osoby funkcji nie pełnią - dodał. 
 

Dowiedz się więcej z książki
Służąc rządom dobrego prawa. Andrzej Rzepliński w rozmowie z Krzysztofem Sobczakiem
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł