Projekt modyfikację art. 1094 KC poprzez dodanie § 11 oraz zmianę brzmienia § 2. Projektowane zmiany mają na celu ustawowe uzupełnienie regulacji reprezentacji mieszanej, w następstwie Uchwały Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 30 stycznia 2015 r., sygn. akt III CZP 34/14 (LEX nr 1629647).
W tej uchwale Sąd Najwyższy odpowiadając na pytanie prawne, dotyczące możliwości wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, w rubryce „Prokurenci”, jednego prokurenta z jednoczesnym zastrzeżeniem, że może on działać tylko łącznie z członkiem zarządu spółki, podjął uchwałę, że niedopuszczalny jest wpis z takim zastrzeżeniem jednego prokurenta do rejestru przedsiębiorców w KRS. Mając na względzie regulację Kodeksu cywilnego dotyczącą reprezentacji osób prawnych, trzeba przede wszystkim zauważyć, że osoby prawne działają przez swoje organy w sposób przewidziany w ustawie i w opartym na niej statucie.

Obecnie o sposobie reprezentacji osoby prawnej może zatem decydować wyłącznie ustawa lub oparty na niej statut (umowa), a nie oświadczenie woli członków organu przedsiębiorcy. W konsekwencji, w obowiązującym stanie prawnym, wbrew dotychczasowej praktyce obrotu, nie istnieje możliwość udzielania prokury upoważniającej tylko do działania łącznie z członkiem organu zarządzającego.

Zakłada się, że bezpośrednim skutkiem projektowanych zmian będzie przywrócenie pewności obrotu w aspekcie reprezentacji osób prawnych przez członka organu zarządzającego działającego łącznie z prokurentem, a zarazem umożliwienie wpisu takiej prokury do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Projekt nowelizacji przepisów Kodeksu cywilnego jest częścią rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Wejście w życie nowych regulacji zaplanowano na dzień 1 stycznia 2017 r.

Projekt jest obecnie na etapie konsultacji społecznych.

Źródło: www.rcl.gov.pl,