Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Prokuratura ma zbadać sprawę inwigilacji dziennikarzy

Prokuratura ma zbadać sprawę inwigilacji dziennikarzy

11.03.16

Będą wnioski do prokuratury ws. inwigilacji dziennikarzy - poinformował po piątkowym posiedzeniu sejmowej speckomisji koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński. Jak sprecyzował, chodzi m.in. o dziennikarzy "Rzeczpospolitej". Byli szefowie służb twierdzą, że nie ma dotego podstaw.

articleImage: Prokuratura ma zbadać sprawę inwigilacji dziennikarzy fot. Thinkstock

- Będą wnioski do prokuratury, ustaliśmy, że do końca miesiąca takie wnioski w wielu sprawach będą przygotowywane i kierowane do prokuratury w celu dalszego badania - mówił Kamiński. Dodał, że istotne jest, by "sprawa inwigilacja dziennikarzy, zwłaszcza dziennikarzy dziennika "Rzeczpospolita", jak najpilniej trafiła do prokuratury i żeby wokół tych spraw, w sposób pełny, wszyscy winni ewentualnych zaniedbań, zaniechań czy działalności przestępczej ponieśli konsekwencje - powiedział.

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zapoznała się w piątek z wynikami audytów przeprowadzonych w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. Kamiński przekazał członkom komisji listę 52 dziennikarzy, którzy - jak wynika z audytu przeprowadzonego w służbach specjalnych - byli w zainteresowaniu operacyjnym ABW i CBA.

Na razie bez nazwisk
Pytany o nazwiska osób inwigilowanych Kamiński podkreślił, że to jest "największy problem". - Musimy znaleźć dobrą formułę prawną, aby informacja co do osób, które były objęte taką inwigilacją, co do zakresu tej inwigilacji, żeby możliwie pełny obraz trafił do opinii publicznej - sprecyzował. -Szukamy dobrej drogi prawnej, żeby odtajnić pewne informacje - powiedział.

- Z uwagi na skalę zjawiska można mówić o rozpracowywaniu redakcji dziennika "Rzeczpospolita" na przełomie lat 2009-2010, w związku z aferą hazardową i ujawnieniem tych materiałów. Ale to jest tylko jeden z elementów tych patologii, czy też działań nielegalnych czy przestępczych, które zostały ujawnione. W tej chwili ustaliliśmy z członkami komisji, że w przyszłym tygodniu będzie przedstawiony audyt służb wywiadowczych - Agencji Wywiadu i Służby Wywiadu Wojskowego. Będziemy dążyli do tego, aby jak najwięcej informacji o nieprawidłowościach w działaniach służb przekazać opinii publicznej - powiedział minister.

Jak mówił, tu już nie chodzi o konkretnych dziennikarzy, którzy pisali artykuły niewygodne dla władzy, "tu chodzi o rozpracowanie całego środowiska".

Pytany, na czyje zlecenie były prowadzone te działania, odpowiedział: - To jest oczywiste, że były to działania prowadzone za wiedzą kierownictwa ABW. ABW podlegała wtedy premierowi, premierem był Donald Tusk, nie wiem, jaka była jego wiedza o działaniach poległej mu służby - powiedział.

Byli szefowie służb zaprzeczają
Byli szefowie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego za rządów Platformy Obywatelskiej gen. Krzysztof Bondaryk i gen. Dariusz Łuczak oświadczyli w piątek, że ABW nie prowadziła w tym czasie działań niezgodnych z prawem.
- ABW nie prowadziła w tym czasie jakichkolwiek działań niezgodnych z obowiązującym prawem, w tym nie prowadziła inwigilacji środowiska dziennikarskiego - podkreślili w przesłanym mediom oświadczeniu.
- Wszystkie działania operacyjno-rozpoznawcze i dochodzeniowo-śledcze ABW w tym czasie były prowadzone zgodnie z obowiązującym prawem - zapewnili. - Nikt nie był nielegalnie podsłuchiwany - napisali generałowie, przypominając, że działania te nadzorowały prokuratury, Prokurator Generalny i warszawski sąd okręgowy. (ks/pap)

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Agencyjne

KIRP

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Bodnar: ta ustawa ma sparaliżować Trybunał

  Obrazek do artykułu: Bodnar: ta ustawa ma sparaliżować Trybunał

  Uchwalenie tej ustawy spowoduje, że Trybunał Konstytucyjny stanie się instytucją czysto fasadową. Jeszcze bardziej niż to ma miejsce obecnie – twierdzi dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. I przewiduje, że jej skutkiem będzie niemożność... Więcej

 • Ustawa dot. „rachunków uśpionych” wchodzi w życie

  Obrazek do artykułu: Ustawa dot. „rachunków uśpionych” wchodzi w życie

  Od 1 lipca br. wchodzi w życie ustawa dotycząca rachunków nieaktywnych, w tym rachunków bankowych zmarłych posiadaczy, ułatwienia dostępu osobom uprawnionym do informacji o rachunkach nieaktywnych oraz sposobu postępowania ze środkami pieniężnymi... Więcej

 • W lipcu nie będzie debaty PE o praworządności Polsce

  Obrazek do artykułu: W lipcu nie będzie debaty PE o praworządności Polsce

  Parlament Europejski jednak nie będzie debatować o sytuacji w Polsce na lipcowym posiedzeniu. Jak poinformował rzecznik PE Jaume Duch, taką decyzję podjęli w czwartek liderzy frakcji politycznych. Nie wyznaczono też nowej daty. Więcej

 • Ustawa zmieniająca zasady ratowania SKOK-ów może wejść w życie

  Obrazek do artykułu: Ustawa zmieniająca zasady ratowania SKOK-ów może wejść w życie

  Prezydent podpisał ustawę o BFG, która m.in. uprawnia ministra finansów do określenia zasad pomocy dla SKOK-ów oraz obniża z 20 do 10 mln euro próg kapitału początkowego, niezbędnego do utworzenia zrzeszenia banków spółdzielczych. Więcej

 • Obrona TK zamiast świętowania 30-lecia

  Obrazek do artykułu: Obrona TK zamiast świętowania 30-lecia

  Dorobek orzeczniczy Trybunału to skarb bezcenny, który trzeba chronić, bo nie tylko jest łatwo posuć Trybunał, nie pozwalając mu działać, można też popsuć jego orzecznictwo, gdy pozwoli się już mu działać na nowych warunkach i w innym składzie... Więcej

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE