Tym samym prokuratura odmówiła zainicjowania postępowania w celu stwierdzenia niezgodności z Konstytucją celów i działalności Partii Razem.

Jak można przeczytać w oświadczeniu, Prokuratura Krajowa dokonała skrupulatnej analizy jej celów i działalności. Obejmowała ona oficjalne dokumenty, jak statut, deklaracja programowa i program wyborczy, a także konkretne przejawy działalności partii, m.in. publiczne wystąpienia jej przedstawicieli. Zapoznano się również z ogólnodostępnymi publikacjami zawierającymi stanowiska prezentowane w imieniu tego ugrupowania, a dotyczące m.in. kwestii historycznych.

Z oświadczenia PK wynika, że analiza nie dostarczyła podstaw do stwierdzenia, że cele lub działalność Partii Razem prowadzą do naruszenia art. 13 Konstytucji. Zgodnie z tym przepisem zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.

Ja stwierdziła Prokuratura Krajowa, przeanalizowane materiały Partii Razem zawierają wręcz potępienie i dezaprobatę dla działań reżimów totalitarnych. - Pojawiające się w przestrzeni publicznej jednostkowe wypowiedzi osób deklarujących się jako członkowie Partii Razem nie mogą być natomiast uznane za działalność partii jako całości i nie pozwalają na przyjęcie, że ich autorzy – w imieniu partii – dają wyraz swojej akceptacji totalitarnych metod i praktyk działania wynikających z totalitarnych ideologii - czytamy w dokumencie PK.

Prokuratura Krajowa ustaliła też, że nie toczyły się sprawy o czyny związane z propagowaniem totalitarnych metod i praktyk komunizmu lub innych działań zakazanych przez art. 13 Konstytucji, w których jako sprawców wskazano członków lub przedstawicieli Partii Razem.

- Okoliczności ustalone w wyniku przeprowadzonego przez Prokuraturę Krajową postępowania sprawdzającego wskazują więc, że brak jest podstaw do skierowania przez Prokuratora Generalnego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o delegalizację partii politycznej Partia Razem, o co wnosili prezesi Stowarzyszenia Koliber i Młoda Pawica - podsumowuje swoje ustalenia Prokuratura Krajowa.

Zgodnie z art. 188 pkt 4 Konstytucji to właśnie Trybunał Konstytucyjny orzeka w sprawach zgodności z Konstytucją celów lub działalności partii.