- Jedną z funkcji prawa karnego jest wymuszanie społecznie pożądanych zachowań. Jednakże racja bytu prawa karnego zasadza się na istnieniu pewnego konsensusu, swoistego rdzenia wartości ważnych dla integralności całego społeczeństwa. Co jednak zrobić, kiedy jednostki nie podzielają tych wartości? Czy kara kryminalna to właściwy sposób na naukę określonych wartości? Czy można pozwolić jednostkom kultywować swoje odmienne wartości? – zastanawia się autorka wydanej właśnie książki Przestępstwa motywowane kulturowo.

Jak zauważa, w miarę jak społeczeństwa stają się coraz bardziej pluralistyczne i różnorodne kulturowo, wyłania się coraz więcej konfliktów między normami regulującymi poszczególne dziedziny życia.
- Konflikty takie są nieuniknione. Często normy poszczególnych grup stoją ze sobą w jawnej sprzeczności. Zdarza się, że norma jednej grupy, regulująca pewną sferę życia, jest sprzeczna z relewantną normą drugiej grupy i niezależnie od nastawienia jednostki w danej sytuacji którąś normę naruszy, bądź swojej grupy, bądź grupy dominującej1. Przestępstwa motywowane kulturowo oraz „obrona przez kulturę” są właśnie przykładem rozbieżnych i niekompatybilnych koncepcji sprawiedliwości wśród rożnych grup i rożnego pojmowania tego, co jest dobre, a co nie i dla kogo. Są
jednym z przejawów faktycznego pluralizmu prawnego, który jest obecny w wielokulturowych społeczeństwach, jednak przejawem wyjątkowym, odnoszącym się bowiem do prawa karnego i najważniejszych wartości przez nie chronionych. U ich korzeni leży pojęcie konfliktu kulturowego – czytamy we wstępie do publikacji.

 

Przestępstwa motywowane kulturowo


Jak podkreśla wydawca, monografia jako pierwsza na rynku wydawniczym porusza problematykę przestępstw motywowanych kulturowo popełnianych przez imigrantów. W książce przedstawiono w szczególności praktyki kulturowe, które wywoływały w ostatnich latach największe kontrowersje w Europie Zachodniej, takie jak okaleczanie seksualne kobiet, przemoc związana z honorem czy wymuszane małżeństwa. Praktyki te stawały się często punktem zwrotnym w systemowym podejściu aparatu państwowego do problemu integracji imigrantów ze społeczeństwem przyjmującym oraz dowodem na "porażkę wielokulturowości". W pracy krytycznej analizie poddano koncepcję wielokulturowości oraz dokonano analizy porównawczej reakcji wybranych krajów zachodnich na omawiane zjawiska.

Według autorki i wydawcy książka zainteresuje prawników, polityków, dziennikarzy i wszystkie osoby uczestniczące w debacie publicznej, będzie też przydatna pracownikom naukowym i studentom.

- Praca wypełnia istotną lukę i zaprasza do debaty. Zwraca uwagę świetna znajomość przedmiotu, badawczy dystans i dobre wykorzystanie wiedzy socjologicznej i kryminologicznej (...). To mądra, świetnie napisana książka – napisała w recenzji prof. dr hab. Monika Płatek z Uniwersytetu Warszawskiego.

Więcej o publikacji>>