Strona główna » Wiadomości » Analizy i komentarze » Przyszły urząd ochrony danych musi być bardzo kompetentny

Przyszły urząd ochrony danych musi być bardzo kompetentny

19.05.17

Teraz najpilniejszą sprawą jest dostosowanie firm do wymogów RODO ( rozporządzenia unijnego). Trwa dwuletni okres dostosowawczy, który upłynie 25 maja 2018 r. Obecnie większość problemów związanych jest z implementacją nowych wymogów - mówi  adwokat Ewa Kurowska-Tober.
 

articleImage: Przyszły urząd ochrony danych musi być bardzo kompetentny fot. Thinkstock

Rozmowa z adwokat Ewą Kurowską-Tober, partnerem kancelarii DLA Piper Wiater sp.k.

- Postuluje Pani, aby przyszły urząd od ochrony danych był merytorycznie dobrze przygotowany, a jego pracownicy rozumieli kwestie techniczne i sektorowe?

- Tak. Zależałoby nam, aby urząd był organizacją ekspercką zarówno obszarze danych osobowych, jak i w zakresie technologii i trendów rynkowych. Celowo wspominam o tym, gdyż ochrona danych osobowych jest oparta jest o nowe technologie i ta wiedza jest szczególnie pożądana po stronie urzędu.

- Czy chodziłoby o zatrudnienie odpowiednio wykształconych inspektorów ochrony danych czy administratorów danych w przedsiębiorstwach?
-- Wszystko zależy od sektora, o którym rozmawiamy. Sektory, które przetwarzają dane klientów na masową skalę takie jak sektor bankowy, ubezpieczeniowy, telekomunikacyjny wymagają poznania ich specyfiki. Pożądane byłoby także, aby urzędnicy nowego organu posiadali szeroką wiedzę w zakresie danych pracowniczych i ich przetwarzania. Dobrze by było, aby znali potrzeby i oczekiwania pracodawców.

- Jak osiągną to zrozumienie biznesu? Może wspólna rada?
-- Można utworzyć wspólną radę, ale mam też na myśli konsultacje z przedsiębiorcami, spotkania robocze, webinaria, warsztaty, gdzie może dojść do wymiany myśli. Wiadomo, że biznes zawsze wyprzedza ustawodawcę, gdyż właśnie w przedsiębiorstwach rodzą się nowe potrzeby gospodarcze. Nawet zwykła otwartość na pytania i życzliwe podejście  jest cenne.

- Jest nadzieja, że postępowania będą krótsze, gdyż w projekcie nowej ustawy likwiduje się druga instancję od 2018 r.
-- Mechanizmy przewidziane w unijnym rozporządzeniu (RODO) w sprawie ochrony danych osobowych mają sprzyjać szybkiemu postępowaniu. Natomiast, jak będzie w praktyce, to zobaczymy. Wszystko zależy od zasobów ludzkich po stronie urzędu i specyfiki postępowania.

- A dzisiaj z jakimi problemami z zakresu danych osobowych zwracają się biznesmani do kancelarii?
- Teraz najpilniejszą sprawą jest dostosowanie firm do wymogów RODO. Trwa dwuletni okres dostosowawczy, który upłynie 25 maja 2018 r. Większość problemów, z którymi zwracają się do nas przedsiębiorcy związane jest z implementacją tej nowej regulacji. Coraz częściej pojawiają się też pytania dotyczące wykorzystywania nowych technologii do przetwarzania danych, w tym profilowania, Internetu Rzeczy.


Rozmawiała: Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Własne

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Administratorzy budynków też mają chronić dane osobowe

  Obrazek do artykułu: Administratorzy budynków też mają chronić dane osobowe

  Spółdzielnie i administratorzy budynków – którzy przetwarzają w dużych ilościach dane osobowe właścicieli lub najemców lokali – są narażeni na szczególną odpowiedzialność. Brak odpowiedniego zabezpieczenia danych osobowych może skutkować dla nich... Więcej

 • Ustawa powoła w miejsce GIODO nowy organ

  Obrazek do artykułu: Ustawa powoła w miejsce GIODO nowy organ

  P owołanie w miejsce obecnego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych – krajowego organu ds. ochrony danych osobowych – nowego organu administracji publicznej – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych - to jedna ze zmian proponowanych w... Więcej

 • Grupy firm będą mogły mieć wpóładministratorów danych

  Obrazek do artykułu: Grupy firm będą mogły mieć wpóładministratorów danych

  Unijne przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) wprowadziły udogodnienia dla grup przedsiębiorstw związane z ochroną danych osobowych. Dzięki przyjętym przepisom spółki należące do tej samej grupy kapitałowej będą mogły wspólnie... Więcej

 • Dużo zmian w ochronie danych osobowych w 2016 roku

  Obrazek do artykułu: Dużo zmian w ochronie danych osobowych w 2016 roku

  Miniony rok obfitował w ważne dla bezpieczeństwa informacji i ochrony naszej prywatności wydarzenia - piszą eksperci firmy ODO 24 w związku z przypadającym w sobotę 28 stycznia Dniem Ochrony Danych Osobowych. Więcej

 • Wkrótce mniejsza ochrona firmowych tajemnic

  Obrazek do artykułu: Wkrótce mniejsza ochrona firmowych tajemnic

  Wraz ze zmianą ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji zmieni się zakres ustawowej ochrony tajemnic przedsiębiorstwa. Informacje znane lub łatwe do pozyskania dla osób z danej branży nie będą chronione, nawet jeśli nie zostały udostępnione... Więcej

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE