Strona główna » Wiadomości » Analizy i komentarze » Rada Legislacyjna: rząd rozszerza monitoring absolwentów i doktorów

Rada Legislacyjna: rząd rozszerza monitoring absolwentów i doktorów

17.06.17

Rada Legislacyjna pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej. Chociaż przepisy dotyczące ulg badawczo-rozwojowych będą oznaczały zmniejszenie dochodów budżetowych jednostek samorządu terytorialnego.

articleImage: Rada Legislacyjna: rząd rozszerza monitoring absolwentów i doktorów fot. Thinkstock

Według Rady Legislacyjnej przy premierze projekt ustawy ma na celu nowelizację szeregu ustaw, co pociągnie za sobą zmiany zasadniczo w trzech sferach regulacji prawnej: w prawie podatkowym i finansowym, w sferze gospodarczej i administracyjnej oraz w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego.
Projekt obowiązek monitorowania losów absolwentów przeniósł na właściwego ministra. Zgodnie z tym artykułem monitoring ma być prowadzony w oparciu o ogólnopolski wykaz studentów i doktorów. Rada pozytywnie ocenia nowe przepisy, które mają uregulować instytucję monitoringu karier zawodowych absolwentów szkół wyższych. Przepis o gromadzeniu danych nie jest jasny i to trzeba dopracować - zdaniem Rady.
Ponadto na pozytywną ocenę zasługują proponowane zmiany w prawie podatkowym, w tym zwłaszcza w zakresie tzw. ulgi badawczo-rozwojowej - uważaja eksperci Rady. Ale zmiany prawa będą oznaczały zmniejszenie dochodów budżetowych jednostek samorządu terytorialnego. Wobec tego Rada Legislacyjna zwraca uwagę na potrzebę zrekompensowania samorządom częściowej utraty takich dochodów, których źródłem jest udział w centralnych podatkach dochodowych.

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Rada Legislacyjna

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE