W roku 2013 GIIF wszczął 1882 postępowania analityczne, to o blisko jedną czwartą więcej niż rok wcześniej, i skierował ponad 150 powiadomień o popełnieniu przestępstwa prania brudnych pieniędzy. Ich wartość to ponad 15 mld zł.

7 mld dol. ugody ma zaś zapłacić Citigroup za swoje działania na rynku papierów hipotecznych przed kryzysem 2008 r. Ugodę z tą grupą finansowa, do której w Polsce należy Bank Handlowy, zawarto przed ledwie tygodniem i dzięki rekordowej karze uniknie ona procesu sądowego w sprawie narażenia swoich inwestorów na straty.
W Polsce tak wysokich kar jeszcze nie było. Teoretycznie nasze wyniki w rankingach percepcji korupcji się poprawiają. Jednak jak wynika z najnowszego badania EY, i tak blisko połowa badanych menedżerów byłaby skłonna dopuścić się nieetycznych zachowań, gdyby firmy, w których pracują, miały odnieść z tego powodu korzyść.
Więcej: Rośnie plaga korupcji w firmach>>>
Jeszcze mocniej korupcja w sektorze prywatnym wyłania się z danych policji. Od wybuchu kryzysu gospodarczego w 2008 r. liczba aktów oskarżenia w sprawach o korupcję gospodarczą, czyli tę w prywatnych firmach, wzrosła niemalże dziesięciokrotnie, z 43 do 374 w 2013 r. W tym czasie wybuchały też głośne afery korupcyjne, w których negatywnymi bohaterami były prywatne firmy: przy przetargach informatycznych czy ta związana z budowaniem autostrad.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna