Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Rozporządzenie UE ma obniżyć ceny zagranicznych przesyłek

Rozporządzenie UE ma obniżyć ceny zagranicznych przesyłek

07.05.18

UE zakłada, że stanie się tak dzięki zwiększeniu przejrzystości cenników operatorów i przyznaniu regulatorom krajowym uprawnień do oceny opłat za transgraniczną dostawę paczki.

articleImage: Rozporządzenie UE ma obniżyć ceny zagranicznych przesyłek fot. Thinkstock

Zgodnie z opublikowanym 2 maja rozporządzeniem nr 2018/644 w sprawie transgranicznych usług doręczania paczek operatorzy zostaną zobowiązani do publikacji cenników dla podstawowych usług paczkowych krajowych i zagranicznych, a krajowi regulatorzy będą mieli obowiązek ocenić ich przystępność dla konsumentów. Ceny opublikuje na specjalnej stronie Komisja Europejska, co umożliwi konsumentom i przedsiębiorstwom porównanie taryf transgranicznych. To ma przyczynić się do wzrostu konkurencji między operatorami.

Rozporządzenie jest odpowiedzią UE na sytuację na rynku e-commerce. Według danych Komisji Europejskiej ponad dwie trzecie konsumentów zrezygnowało z dokonywania transgranicznych zakupów przez internet, uznając, że koszty dostawy będą zbyt wysokie. Znajduje to pokrycie w faktach: ceny przesyłek transgranicznych są średnio od trzech do pięciu razy wyższe od krajowych.

Rafał Bujalski 07.05.18
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Prawo Europejskie

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE