Strona główna » Wiadomości » Aktualności » RPO pyta o przetrzymywanie nieletnich w schroniskach bez podstawy prawnej

RPO pyta o przetrzymywanie nieletnich w schroniskach bez podstawy prawnej

26.01.16

Rzecznik praw obywatelskich prosi o informację, czy w Ministerstwie Sprawiedliwości podjęto prace nad dostosowaniem regulacji zawartej w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich do treści wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 30 czerwca 2015 r.

articleImage: RPO pyta o przetrzymywanie nieletnich w schroniskach bez podstawy prawnej fot. Thinkstock

Chodzi o sprawę Grabowski przeciwko Polsce, która dotyczyła pobytu w schronisku dla nieletnich bez podstawy prawnej. W praktyce pobyt nieletniego w schronisku był dotychczas przedłużany bez decyzji sądu i bez możliwości wnoszenia o uchylenie zastosowanego środka. Było to niezgodne ze standardami wynikającymi z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, co znalazło odzwierciedlenie w wyroku ETPC.

Dowiedz się więcej z książki
Postępowanie w sprawach nieletnich. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł



Rzecznik przypomina, że pytał już o tę sprawę w wystąpieniu z 24 września 2015 r. skierowanym do poprzedniego ministra sprawiedliwości. Otrzymał wtedy odpowiedź, że podjęte zostały prace nad odpowiednim projektem, ale z powodu zakończenia kadencji Sejmu procedury legislacyjnej nie udało się sfinalizować.
Dlatego Rzecznik pyta obecnego ministra, czy sprawa jest mu znana i czy zamierza podjąć jakieś działania dla rozwiązania problemu. 
 

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: RPO

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE