Strona główna » Wiadomości » Aktualności » RPO: Rasizm coraz częstszy w Polsce

RPO: Rasizm coraz częstszy w Polsce

12.06.18

Policjanci powinni niezwłocznej interweniować w każdym przypadku publicznego propagowania treści rasistowskich czy faszystowskich - apeluje do szefa policji RPO. Dodaje, że konieczne jest upowszechnienie wśród funkcjonariuszy wiedzy o symbolach i hasłach, o charakterze rasistowskim lub odwołujących się do faszyzmu czy nazizmu. 

articleImage: RPO: Rasizm coraz częstszy w Polsce rpo.gov.pl

 Adam Bodnar w swoim wystąpieniu przypomniał, że trwają pracę nad kompendium poświęconym metodyce zwalczania przestępstw motywowanych nienawiścią. Dodał, że w jego ocenie jest to doskonała okazja do przeprowadzenia analizy, a następnie do sformułowania zaleceń lub wytycznych dla policjantów. Zdaniem RPO do opracowania powinna być dołączone informacja dotycząca takiej symboliki, wraz z załącznikiem graficznym ułatwiającym identyfikację określonych symboli. 

Rasizm w Polsce coraz częstszy

RPO ocenia również, że w Polsce nasilają się przypadki stosowania przemocy zarówno fizycznej, jak i werbalnej wobec cudzoziemców i obywateli polskich o różnym pochodzeniu narodowym czy etnicznym oraz wyznawców różnych religii. Według niego, coraz częstsze są też symbole i treści rasistowskie, faszystowskie, a nawet nazistowskie pojawiające się w przestrzeni publicznej. 

Jako przykład podaje Marsz Niepodległości z 11 listopada 2017 r., Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jak i manifestacji zorganizowanej już w bieżącym roku, z okazji święta 1 maja przez środowiska nacjonalistyczne w Warszawie.

Jak dodaje w swoim wystąpieniu, kilka dni po majowym marszu, na portalu społecznościowym pojawiły się wpisy, pochodzące prawdopodobnie od członków organizacji uczestniczących w zgromadzeniu, w których grożono śmiercią studentom Uniwersytetu Warszawskiego usiłującym je zablokować.

- Jeżeli wpisy zawierające takie groźby rzeczywiście pojawiły się w internecie świadczy to, moim zdaniem, o poczuciu bezkarności wśród osób, które jawnie, podczas publicznej manifestacji, propagowały rasistowskie i faszystowskie symbole i treści - zaznacza Bodnar.     

Jego zdaniem, te wydarzenia pokazały, że konieczna jest krytyczna analiza postępowania jednostek policji zabezpieczających zgromadzenia publiczne. - Analiza taka powinna dotyczyć sposobu reagowania funkcjonariuszy na sytuacje, w których uczestnicy lub organizatorzy zgromadzeń posługują się symboliką faszystowską, rasistowską lub inną propagującą totalitarny ustrój państwa - wskazuje. 

Policjanci powinni niezłocznie interweniować

Bodnar dodaje, że powinny być opracowane wytyczne, które wskażą, jako zasadę obowiązek podjęcia przez policjantów niezwłocznej interwencji w każdym przypadku publicznego propagowania treści rasistowskich czy faszystowskich.

- Aby taka interwencja była możliwa konieczne jest również upowszechnienie wśród funkcjonariuszy wiedzy o symbolach i hasłach o charakterze rasistowskim lub odwołujących się do faszyzmu czy nazizmu - ocenia. 

Przypomina również, że do czerwca 2016 r. istniał podręcznik dla policjantów poświęcony tego typu symbolom i hasłom i był przez nich stosowany. - Decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji został wycofany z użytku - podkreśla rzecznik.

 

 

 

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • grubas wydmuszka IP: 83.9.* 12-06-2018
    bardzo słusznie, policja i sądy nic nie robią a na konferencje o socjaliźmie to wchodza.

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE