Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że przepisy określające zasady uboju i uśmiercania zwierząt zostały wprowadzone w ustawie z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt oraz w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 9 września 2004 r. w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków i metod uboju i uśmiercania zwierząt. Zgodnie z tymi przepisami obowiązku i metod ogłuszania, nie stosuje się do zwierząt poddawanych ubojowi zgodnie z obyczajami religijnymi zarejestrowanych związków wyznaniowych.
Także art. 5 ust. 2 wdrażanej obecnie unijnej dyrektywy 93/119 stanowi jednoznacznie, że wymagania w zakresie obowiązku ogłuszania zwierząt przed wykrwawieniem nie mają zastosowania w przypadku zwierząt poddawanych szczególnym metodom uboju, przewidzianym przez niektóre obyczaje religijne. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że prowadzi prace legislacyjne mające na celu wprowadzenie zmian do ustawy o ochronie zwierząt, które umożliwią stosowanie przepisów rozporządzenia Rady (WE) nr 1099/2009 z  24 września 2009 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas uśmiercania . Art. 4 ust. 4 tego rozporządzenia przewiduje, że nie ogłusza się zwierząt poddawanych ubojowi według szczególnych metod wymaganych przez obrzędy religijne pod warunkiem, że ubój ma miejsce w rzeźni. Od 1 stycznia 2013 r. przepisy tego rozporządzenia będą stosowane w Polsce wprost w brzmieniu określonym w tym rozporządzeniu.
W specjalnie wydanym oświadczeniu resort rolnictwa podkreśla, że przyjęcie przepisów krajowych, które mają służyć zapewnieniu dalej idącej ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania, w porównaniu z przepisami rozporządzenia Rady WE, nie może jednocześnie uniemożliwiać uśmiercania zwierząt zgodnie z metodami wymaganymi przez obrzędy religijne. - Ustanowienie zgodnie z art. 26 ust. 2 pkt c rozporządzenia Rady 1099/2009 przepisów krajowych zapewniających wyższe standardy ochrony zwierząt w przypadku uboju i działań związanych z ubojem zwierząt bez uprzedniego ogłuszenia nie może być równoznaczne z wprowadzeniem całkowitego zakazu uboju bez ogłuszania – czytamy w oświadczeniu. Jego autorzy dodają też, że pozbawienie możliwości pozyskiwania i dostępu do produktów pochodzących z uboju rytualnego przez zarejestrowane w związkach wyznaniowych społeczności byłoby sprzeczne z art. 25 i art. 35 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz z ustawą z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania.