Rada Ministrów przyjęła 7 lipca br. projekt ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury i rozwoju.
Jak poinformowano po posiedzeniu rządu, celem proponowanej nowelizacji ustawy jest wdrożenie dyrektywy 2014/89/UE ustanawiającej ramy planowania przestrzennego obszarów morskich (termin jej transpozycji upływa 18 września 2016 r.). Do polskiego prawa wprowadzono również przepisy nie wynikające bezpośrednio z dyrektywy, ale niezbędne do jej pełnego wdrożenia. Będą to przepisy regulujące przebieg linii podstawowej morza terytorialnego i granic polskich obszarów morskich oraz szczegółową procedurę uzgadniania planów zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich.

Projekt noweli ustawowej przewiduje rozwiązania dotyczące:
- definicji polskich obszarów morskich (wprowadzono definicję linii podstawowej morza terytorialnego), przewidziano przepisy dotyczące morskiej strefy przyległej;
- wprowadzenia podstawy prawnej do przyjęcia m.in. rozporządzeń określających:
- przebieg linii podstawowej morza terytorialnego,
- przebieg zewnętrznej granicy morza terytorialnego,
- przebieg zewnętrznej granicy morskiej strefy przyległej,
- minimalne poziomy bezpieczeństwa brzegu morskiego,
- granice morskich portów wojennych;

- doprecyzowania procedury sporządzania planów zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich;
- doprecyzowania procedur wydawania pozwoleń lokalizacyjnych oraz pozwoleń na układanie i utrzymywanie podmorskich kabli i rurociągów w polskich obszarach morskich (wprowadzono m.in. uproszczoną procedurę uzyskiwania pozwolenia lokalizacyjnego dla obiektów budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę);
- przedłużenia ważności pozwoleń na wznoszenie morskich farm wiatrowych z 30 do 35 lat;
- uzupełnienia kompetencji organów administracji morskiej oraz określenia zadań państwowej morskiej służby hydrograficznej.

Plany zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich będą przyjmowane sukcesywnie w formie rozporządzeń. Rozporządzenie określające wymagany zakres planów zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej zachowa moc do czasu wydania nowych przepisów wykonawczych.

Zdaniem rządu przyjęcie planów zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich przyczynić się ma do zwiększenia atrakcyjności inwestycji w polskich obszarach morskich, co z kolei przełoży się na bardziej dynamiczny rozwój gospodarki morskiej. Z kolei wydłużenie ważności pozwoleń na wznoszenie morskich farm wiatrowych umożliwi inwestorom skorzystanie z systemu wsparcia przewidzianego w ustawie o odnawialnych źródłach energii oraz przyczyni się do zwiększenia regionalnego bezpieczeństwa energetycznego.

Nowe przepisy mają obowiązywać po 30 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.