Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Rząd: niech Sejm rozwiąże spór wokół Trybunału

Rząd: niech Sejm rozwiąże spór wokół Trybunału

12.03.16

Premier Beata Szydło postanowiła opinię Komisji Weneckiej przekazać do Sejmu z sugestią, że to siły zasiadające w parlamencie powinny wspólnie rozwiązać konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego. Rzecznik rządu poinformował też w sobotę rano, że wyrok TK z 9 marca br. nie zostanie opublikowany.

articleImage: Rząd: niech Sejm rozwiąże spór wokół Trybunału fot. Thinkstock

Więcej:  Komisja Wenecka: osłabienie TK zagraża rządom prawa w Polsce>>

- W związku z tym, że rozwiązanie tej patowej sytuacji wymaga współpracy wszystkich sił politycznych w Polsce, pani premier Beata Szydło, traktując z powagą opinię Komisji i szanując demokrację, postanowiła przekazać tę opinię do Sejmu na ręce pana marszałka Marka Kuchcińskiego wraz ze wszystkimi naszymi uwagami i zastrzeżeniami - oświadczył rzecznik rządu Rafał Bochenek. - Parlamnetarzyści, którzy są reprezentantami narodu powinni podjąć wspólną pracę nad wyjściem z tego politycznego sporu. Z racji tego, że ustawa o Trybunale Konstytucyjnym była projektem poselskim, spór ten powinien być rozwiązany z zaangażowaniem i współpracą wszystkich klubów parlamentarnych - oświadczył rzecznik.
W odneisieniu do publikacji wyroku TK z 9 marca br. stwierdził, że rząd podtrzymuje zdanie, "że rząd Rzeczyspolitej Polskiej nie może publikować stanowiska niektórych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, które nie jest oparte na przepisach prawa". I dodał, że ta kwestia również wymaga wypracowania konsensusu. 
Rzecznik stwierdził też, że rząd apeluje do wszystkich sił politycznych w Polsce, "aby wspólnie na drodze dialogu, bez negatywnych emocji rozwiązali spór wokół Trybunału Konstytucyjnego". 

Czytaj: Opinie Komisji Weneckiej niewiążące, ale państwa stosują się do nich>>

Osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce - oceniła Komisja Wenecka. 
Komisja, organ doradczy Rady Europy, przyjęła w piątek 11 marca br. opinię w sprawie polskiego TK. Wystąpił o nią w grudniu szef MSZ Witold Waszczykowski. W lutym w Polsce przebywała delegacja KW, aby sprawozdawcy mogli przygotować opinię.
Komisja Wenecka poinformowała, że konkluzją jej opinii jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".
Komisja wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK. Zauważono, że wysokie kworum i wymagana do przyjęcia orzeczeń większość dwóch trzecich sędziów Trybunału, co uniemożliwi pracę nad pilnymi sprawami, "sprawi, że Trybunał będzie nieefektywny". (ks/pap)

Czytaj: Szef Komisji Weneckiej: dobrze, że będzie dyskusja nad naszą opinią. Źle, że wyrok TK nie będzie opublikowany>>

Dowiedz się więcej z książki
Polskie prawo konstytucyjne
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Własne

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE