Informacja premier Szydło dotyczy zapowiedzianego przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro powołania specjalnej komisji, która przeanalizuje decyzje dotyczące reprywatyzacji nieruchomości.

Jarosław Kaczyński powiedział wtedy, że w Ministerstwie Sprawiedliwości został opracowany projekt ustawy, który pozwoli rozwiązać problemy związane z nadużyciami i aferami ws. reprywatyzacji. - W Ministerstwie Sprawiedliwości, z inicjatywy ministrów Zbigniewa Ziobry i Patryka Jakiego, został opracowany projekt ustawy, który pozwoli rozwiązać problemy, które powstały w związku z ogromną niesprawiedliwością, jaka się zdarzyła w Warszawie i także w wielu innych miejscach, z tymi nadużyciami i aferami (dotyczącymi reprywatyzacji)" - powiedział Kaczyński na konferencji prasowej. Jak dodał, projekt odnosi się do wydarzeń warszawskich, ale - zastrzegł - "można go rozszerzyć do patologii w innych miejscach". Więcej>>

Po wtorkowym posiedzeniu rządu premier powiedziała, że "praktycznie codziennie" pojawiają się nowe "skandaliczne, bulwersujące fakty w sprawie reprywatyzacji". - Każdego dnia dowiadujemy się o nowych nieprawidłowościach - mówiła. W jej ocenie organy państwa podjęły obecnie odpowiednie działania, z których jest zadowolona, ale sytuacja wymaga nadzwyczajnej reakcji, ponieważ jest ona nadzwyczajna.

Premier powiedziała na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu, że zapadła decyzja, by "powołać też narzędzie, które pozwoli wyjaśnić i doprowadzić do sprawiedliwości, która należy się wszystkim oszukanym Polakom". Będzie nim komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji, mająca zbadać kontrowersyjne przypadki w tej kwestii. - Ta komisja ma za zadanie wyjaśnić te bulwersujące informacje i fakty, dojść prawdy, dać sprawiedliwość ludziom - zaznaczyła.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podziękował Beacie Szydło za to, że zechciała przyjąć przedstawione przez niego założenia projektu ustawy, "który służy temu, aby sprawiedliwość się działa". Dodał, że w ostatnich latach władze Warszawy "w rzeczywistości sankcjonowały działania różnych maści oszustów i biernie przyglądały się procesowi, który prowadził do krzywdy tysięcy mieszkańców Warszawy wyrzucanych często na bruk". - Co więcej, władze miasta Warszawy sowicie wypłacały odszkodowania liczone w dziesiątkach czy setkach milionów złotych ludziom, którzy nigdy nie powinni dostać ani grosza (...), bo nie mieli żadnego tytułu do nieruchomości - podkreślił.

Od rozstrzygnięcia komisji, dotyczącego weryfikacji decyzji administracyjnej, każdy będzie mógł się odwołać do sądu administracyjnego, który jest dwuinstancyjny - poinformował obecny na konferencji minister sprawiedliwości - prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Przypomniał, że komisja weryfikacyjna jako organ administracji będzie weryfikowała decyzje administracyjne, a nie wyroki sądów. "Wprowadzamy organ prawny, który jest w pełni wpisany w ramy konstytucyjne państwa polskiego" - podkreślił.
Ziobro dodał, że do weryfikacji decyzji sądów jest odrębny tryb - wznowienia postępowań. "Ono może być wznowione, ale tutaj jest oczywiście kompetencja po stronie sądów i my to szanujemy" - powiedział minister. (ks/pap)