Aktualny plan zakłada, że obowiązek meldunkowy zniknie 1 stycznia 2016 r. I to mimo że międzyresortowy zespół powołany do zbadania tej kwestii już raz rekomendował pozostanie przy obecnych rozwiązaniach, biorąc pod uwagę stan przygotowania administracji i przepisów.

Czytaj: Rząd nie zdecydował, co dalej z obowiązkiem meldunkowym>>>

Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, do tej pory rząd nie przedstawił opinii publicznej całego sprawozdania zespołu. Z nieoficjalnych doniesień wynika jednak, że zawarte są tam uwagi zgłoszone m.in. przez Ministerstwo Pracy, GUS, Państwową Komisję Wyborczą, Agencję Wywiadu, Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, samorządy i ekspertów. Lektura dokumentu pokazuje, jak bardzo Polska nie jest przygotowana na taką rewolucję.
Zdaniem rządowych ekspertów, problem z organizacją wyborów, ochroną dzieci, zarządzaniem kryzysowym oraz realizowaniem przez służby zadań kryminalnych – to tylko część komplikacji, jakie może wywołać zniesienie obowiązku meldunkowego. W dodatku na taką rewolucję brakuje czasu i pieniędzy – wynika ze sprawozdania międzyresortowego zespołu, badającego przygotowanie polskiej administracji do planowanej rewolucji. Ale pomimo jasno zdefiniowanych zagrożeń rząd nadal dąży do zniesienia meldunku (i zastąpienia go nieobowiązkową rejestracją miejsca faktycznego pobytu) już w 2016 roku. Spieszy mu się tak bardzo, że dopuszczana jest nawet opcja przygotowania projektu ustawy w tempie ekspresowym, bez uprzedniego opracowania projektu założeń do niej. Więcej>>>