Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Rzecznik praw dziecka chce kompleksowych zmian w prawie rodzinnym

Rzecznik praw dziecka chce kompleksowych zmian w prawie rodzinnym

13.09.17

Jeszcze w tym roku przedstawię parlamentowi, prezydentowi i rządowi propozycję kompleksowej zmiany polskiego prawa rodzinnego, której celem jest dalsze wzmocnienie pozycji dziecka i rodziny - zapowiedział w środę rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

articleImage: Rzecznik praw dziecka chce kompleksowych zmian w prawie rodzinnym Autorka zdjęć - Jolanta Lipka. Źródło - brpd.gov.pl

"Chcę ogłosić, że po prawie pięciu latach bardzo ciężkiej i społecznej pracy powołanej przez Rzecznika Praw Dziecka Komisji Kodyfikacji Prawa Rodzinnego, jeszcze w tym roku przedstawię parlamentowi, prezydentowi i rządowi propozycję kompleksowej zmiany polskiego prawa rodzinnego" - oświadczył Michalak podczas trwającego w Warszawie III Międzynarodowego Kongresu Praw Dziecka.

W nowym Kodeksie, RPD zgłasza potrzebę odejścia od - jego zdaniem - pejoratywnego i konfliktogennego pojęcia "władzy rodzicielskiej" na rzecz "odpowiedzialności rodzicielskiej".

Według proponowanej przez Rzecznika definicji, odpowiedzialność rodzicielska to "zadania, postawa i relacje rodziców z dzieckiem, wykonywane z poszanowaniem jego godności i praw. Ma ona na celu troskę o dziecko i zaspokajanie jego potrzeb, w tym wypełnianie obowiązku alimentacyjnego, a także przygotowanie do życia w rodzinie i społeczeństwie".

Jak czytamy dalej, jest ona "realizowana w szczególności przez wykonywanie obowiązków i praw w zakresie pieczy nad osobą i majątkiem dziecka, reprezentacji, utrzymywania relacji osobistych, ustalania pochodzenia dziecka, jego imienia i nazwiska, miejsca pobytu".

W przywołanym dokumencie, RPD proponuje wprowadzenie m.in. definicji dobra dziecka. "To stan, w którym dziecko osiąga prawidłowy, całościowy i harmonijny rozwój psychiczny, duchowy i fizyczny, z poszanowaniem jego godności i wynikających z niej naturalnych praw" - czytamy w proponowanej definicji.

Jak dodano, "dobro to jest kształtowane w szczególności przez pozytywne relacje rodzinne, osobiste i sytuacje wychowawcze, dziecka, jako każdej istoty ludzkiej od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności".

Michalak proponuje również wprowadzenie instytucji "adwokata dziecka", czyli "pełnomocnika wyspecjalizowanego w sprawach ochrony praw dziecka - adwokata lub radcy prawnego, który działa dla dobra dziecka".

Ponadto Rzecznik jest za wprowadzeniem - w przypadkach rozstania rodziców - pieczy konsensualnej - przy zgodnym porozumieniu rodziców i pieczy równoważnej jako "pieczy sprawowanej naprzemiennie przez każdego z rodziców w powtarzających się, ale nie koniecznie w takich samych okresach, zgodnej z dobrem dziecka, uwzględniającej jego zdanie oraz prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców".

Karolina Kropiwiec (PAP)

13.09.17

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Renata Mróz IP: 83.11.* 15-09-2017
  AlienacjaAlienacjaAlienacjaAlienacja drugiego rodzica ( najczęściej ojca) jest narzędziem mocno wykorzystywanym przez stronę opiekującą się dziećmi, dlaczego? Powody są zazwyczaj egoistyczne i wcale ich istotą nie jest dobro dzieci. Zazwyczaj to pieniądze, pozyskiwane z różnych społecznych instytucji na dzieci są powodem. Przebiegłość opiekunów graniczy albo też jest psychopatyczna. Zasada wyprać mózg, dewaluować osobę drugiego rodzica tak, aby dziecko w wieku lat 13 nie zechciało zmienić teho opiekuna. Generalnie czeka się na samoświadomość dziecka. Jaka ona będzie przy braku więzi emocjonalnej? Moja wnuczka i wnuk są w takiej sytuacji. Rodzina zastępcza , która ma obowiązki wynikające z krio nie realizuje ich. Sąd nie czyta akt., a dobro dzieci to tylko frazes. Ale kwota pozyskiwana z dzieci jest dość znacząca dla budżetu rodziny zastępczej.Prawo dzieci do obojga rodziców jest tu mocno naruszone. Mam nadzieję, że RPD do , którego syn wystąpił o patronat nad sprawą zajmie się nią wnikliwie. Postulat RPD będzie skuteczny wtedy kiedy sprawy rodzinne np kontakty będą rozpatrywane przez sądy poza terenem zamieszkania zainteresowanych, eliminowałoby to wszelkie kumoterstwo i możliwości manipulowania sądem i biegłymi.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Renata Staszewska IP: 5.172.* 14-09-2017
  "Ponadto Rzecznik jest za wprowadzeniem - w przypadkach rozstania rodziców - pieczy konsensualnej - przy zgodnym porozumieniu rodziców i pieczy równoważnej jako "pieczy sprawowanej naprzemiennie przez każdego z rodziców w powtarzających się, ale nie koniecznie w takich samych okresach, "a dlaczego nie w takich samych okresach? tatus pewnie co drugi weekend i to jak będzie mógl a na matce jak spoczywala cala odpowiedzialnosc i nadzor tak nadal bedzie. prosze zobaczyc najpierw jak opieka naprzemienna wyglada w Skandynawii i calosciowo to przeniesc na polski grunt (czyli jak naprzemienna to Po Równo i nie ma ze tata jest zmeczony. Jak naprzemienna ma byc zgodna z dobrem dziecka to OBOJE maja mieszkac w niedalekiej odleglosci tak by dziecko moglo chodzic do tej samej szkoly i nie musialo rozstawac sie z przyjaciołmi a takze mialo wlasny pokoj u jednego i drugiego rodzica . jak nie da sie spelnic tych warunkow bo ktoras ze stron nie moze to dziecko zostaje przy jednym z rodzicow a drugie placi alimenty i ma widzenia). Inaczej to lepiej pan tych zmian nie wprowadza bo dobro dziecka z pewnoscia na tym ucierpi i powstanie tylko niepotrzebne zamieszanie w juego zyciu i balagan.Czyli kolejny bubel prawny wyprodukowany tylko po to by pokazac ze instytucja rzecznika ma rację bytu.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Matt IP: 94.254.* 14-09-2017
  chłopie, masz faszystowskie i komunistyczne zapędy rodem z hitlerowskich niemiec współczesnej kore północnej. Władza rodzicielska zawiera w sobie odpowiedzialność rodzicielską.
  Sama odpowiedzialność rodzicielska żadnej władzy nie zawiera.
  To nie jest tylko gra słów. Jedyną władzą wobec dziecka będzie władza państwowa, reprezentowana przez urzędników, pracowników socjalnych, sędziów. Rodzice jako wykonawcy zadań zleconych przez Państwo, rozliczani z ich wykonania. Państwo powierza rodzicom sprawowanie opieki, pod wieloma warunkami i łatwo może im to sprawowanie opieki odebrać, na rzecz lepszej i bardziej kompetentnej opieki państwowej.
  Takie modele funkcjonują w Niemczech i wielu innych "postępowych" państwach.
  Nie mam wątpliwości, że prawidłowość sprawowania pieczy nad podopiecznymi, będzie zależała również od posłusznego wykonywania nakazanych procedur medycznych .I o tu tutaj tylko i wyłącznie chodzi , chodzisz na pasku koncernów farmaceutycznch czego dawałeś wielokrotnie pan przykład, z pomysłem na książeczkę zdrowia dziecka ( a właściwie książkę ) i akcjach szczepionkowych.K..wa ,że też cię coś do tej pory coś nie rozjeb... bo w pełni na to zasługujesz , dzieci to ty masz głęboko w dupie

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • henryka flesch IP: 91.231.* 14-09-2017
  Panie Ministrze specjalna grupa ma opracowac zasady wspolpracy z Niemcami ws. polskich dzieci to bardzo dobrze najwyzszy czas. A co ze SZWECJA ? tam codziennie przez 24 godz. jest tragedia, terror psychiczny, wystarczy jeden falszywy donos i juz pod drzwiami rodzin polskich jest urzad socjalny, policja LVU a nastepnie sad rodzinny. W sposob brutalny tak jak podczas wojny bo jest to system hitlerowski zabieraja nasze polskie Dzieci i nie tylko polskie ale mnie chodzi o nasze ! jak pudelko zapalek, rodzicom zakladaja LVU kajdanki i nie masz nic do powiedzen ia. Czaesto Dziecko przepada na zawsze . Co z naszymi Dziecmi zrabowanymi w
  Szwecji ? zrobi nasze panstwo Polskie ? Jestem sercem i popieram Prawo i Sprawiedliwosc i zawsze bede !!! duzo juz jest zrobione ale sprawa HANDLU Dziecmi w Szwecji i Deutsch jest bardzo PILNA !!! Niewinne Dzieci nasze polskie czekaja na POMOC !!! A tylko Rzad polski moze to zrobic. Do tej pory w Szwecji nic zaden urzednik wszystkich szczebli socjalnych ani wladze rzadu ani EU wszedzie ludzie pisza, blagaja i nic. Codziennie dzieja sie lapanki i kradna Dzieci na handel. Oddac Dzieci Polskie Szwecjo !!!

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Feliks Koneczny IP: 187.153.* 14-09-2017
  Przypomnial mi sie fragment ksiazki F. Konecznego O lad w historii w ktorym mowi o kolektywizmie i jdt cos co reprezentuje RPD.
  "Zrzeszenia oparte na personalizmie stanowią organizm, oparte na gromadności są mechanizmami. Cechą ich jest jednostajność, organizm zaś żyje rozmaitością. Organizm skłaca się z rozmaitych odrębności, które atoli przejęte są poczuciem jedności. Organizm tworzy się ze świadomej woli zrzeszonych dobrowolnie do celów, wynikających z zapatrywań i dążności ogółu, z porozumienia się. Z klęsk podnosi się organizm własnymi siłami, sam leczy się z usterek i własną siłą doskonali się. Lecz mechanizm wymaga pomocy z zewnątrz i dlatego w razie klęsk staje się nieuleczalnym.
  Gromadność zmierza do jednostajności, toteż członkowie takiego zrze-szenia pragnąjak najmniej różnić się między sobą. Nie przypuszczają, żeby jedność mogła istnieć bez jednostajności, rozmaitość wydaje im się rozłamem. Wobec tego gromadność nie sprzyja rozwojowi inicjatywy."

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Maria Janicka IP: 83.6.* 14-09-2017
  Pielęgnacja i wychowanie dzieci stają się sprawą publiczną; społeczeństwo troszczy się o wszystkie dzieci równomiernie, czy są one małżeńskimi, czy pozamałżeńskimi”. Lenin kładł na tę tendencję przejęcia wychowania dzieci przez społeczeństwo bardzo silny nacisk

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE