Powódka, będąca członkiem Wspólnoty Mieszkaniowej, wniosła o uchylenie uchwały Wspólnoty, wskazując, że uchwała odmawiająca jej zgody na wykonanie wentylacji lokalu jest niezgodna z prawem.

Na wniosek powódki zarząd Wspólnoty poddał pod głosowanie właścicieli lokali projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wykonanie wentylacji w stanowiącym jej własność lokalu użytkowym. Większość właścicieli lokali (liczona wg wielkości udziału w nieruchomości wspólnej) odmówiła wyrażenia na to zgody, wobec czego uchwała nie została podjęta.

Uchwała musi być podjęta

Sąd I instancji wskazał, że właściciel lokalu może zaskarżyć do sądu podjętą przez Wspólnotę Mieszkaniową uchwałę z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy. Przedmiotem zaskarżenia może być tylko uchwała podjęta. Sąd nie może zajmować się natomiast uchwałami niepodjętymi, tak jak w tym przypadku. Tym samym Sąd Okręgowy oddalił powództwo.

LEX Linie Orzecznicze
Artykuł pochodzi z programu LEX Linie Orzecznicze
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami

Brak uchwały nie oznacza uchwały negatywnej

Stanowisko Sądu Okręgowego poparł Sąd Apelacyjny. Wyjaśnił, że na podstawie art. 25 ustawy o własności lokali można zaskarżyć z określonych powodów podjętą przez Wspólnotę Mieszkaniową uchwałę. Odmowa podjęcia uchwały o określonej treści nie jest i nie może być równoznaczna z podjęciem uchwały o treści negatywnej. Tym samym odmowa podjęcia przez Wspólnotę uchwały w tej sprawie nie była równoznaczna z odmową zezwolenia powódce na przeprowadzenie planowanych prac, a tylko w takim przypadku możliwe byłoby jej zaskarżenie. Sąd podkreślił, że przedmiotem kontroli sądowej może być uchwała podjęta, nie zaś ta, która wskutek nieuzyskania wymaganej większości podjęta nie została. Przeciwny pogląd prowadziłby, zdaniem Sądu, do nieakceptowalnej sytuacji, w której to sąd swoim wyrokiem narzucałby członkom wspólnot mieszkaniowych jakiej treści uchwałę winni podjąć. Sąd zauważył, że ustawodawca wyjątkowo możliwość taką dopuścił w art. 24 ustawy, ale z uwagi na określone w nim ukształtowanie podmiotowe oraz przewidziany w nim tryb postępowania przepis ten nie mógł stanowić podstawy rozstrzygnięcia w tej sprawie.

Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z dnia 13 września 2016 r., sygn. akt I ACa 296/16

Opracowanie: Marek Sondej