Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Sąd oceni odmowę przewiezienia busem niewidomej z psem

Sąd oceni odmowę przewiezienia busem niewidomej z psem

22.02.16

Przed Sądem Okręgowym – Warszawa Praga we wtorek 23 lutego br. odbędzie się rozprawa dotycząca Justyny Kucińskiej, której kierowca odmówił przewiezienia busem, ponieważ porusza się wraz z psem asystującym.

articleImage: Sąd oceni odmowę przewiezienia busem niewidomej z psem fot. Thinkstock

Jak informuje Program Antydyskryminacyjny „Artykuł 32” Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w 2014 r. klientka wracając z Lublina do Warszawy chciała skorzystać z usług prywatnego przewoźnika. Kierowca zakazał wstępu klientce do busa i wskazał, że wewnętrzny regulamin firmy zabrania przewozu zwierząt. Powoływanie się przez klientkę na przepisy prawa pozwalające na swobodne poruszanie się z psem asystującym i okazywanie jego certyfikatu nie przyniosło rezultatu.

Klientka domaga się przeprosin na łamach prasy oraz zasądzenia kwoty 15 tys. zł tytułem zadośćuczynienia. W pozwie podkreślono, że przewoźnik dopuścił się dyskryminacji względem klientki z powodu jej niepełnosprawności. Zaznaczono również, że działania pozwanej spółki naruszyły dobra osobiste klientki, w tym godność, jak również biorące swoje źródło w godności inne wolności i prawa człowieka tj. wolność osobistą, prawo do decydowania o swoim życiu osobistym oraz wolność poruszania się po terytorium RP  i prawo wyboru miejsca pobytu.
- Przepisy polskiego prawa zapewniają prawo wstępu do obiektów użyteczności publicznej osób korzystającym z pomocy psów asystujących – mówi dr Dorota Pudzianowska, prawniczka HFPC.  - Ponadto ratyfikowana przez Polskę Konwencja ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami zakazuje jakiejkolwiek dyskryminacji z powodu niepełnosprawności i wskazuje na prawo do pełnego i samodzielnego uczestnictwa w życiu społecznym, co wiązać się będzie w pewnych sytuacjach z koniecznością niwelowania barier w otoczeniu społecznym dla osób z niepełnosprawnościami – dodaje dr Pudzianowska.
Na prośbę HFPC klientkę reprezentują adw. Aleksander Woźnicki i adw. Rafał Karbowniczek z Kancelarii Wolf Theiss P. Daszkowski sp. k.

Rozprawa odbędzie się 23 lutego 2016 r. o godz. 13.00 (al. Solidarności 127, sala 241)
 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE