Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Sądy nie orzekają pozbawienia praw publicznych

Sądy nie orzekają pozbawienia praw publicznych

17.03.16

W 1997 r. polskie sądy orzekły karę pozbawienia praw publicznych blisko 4 tys. razy. W 201o r. zastosowały ją w zaledwie 15 przypadkach, a 4 lata później w 12. Eksperci przyznają, że jest to martwa instytucja.

articleImage: Sądy nie orzekają pozbawienia praw publicznych fot. Thinkstock

Jak przypomina "Dziennik Gazeta Prawna", zgodnie z art. 40 par. 1 kodeksu karnego pozbawienie praw publicznych obejmuje między innymi utratę czynnego i biernego prawa wyborczego, niemożność pełnienia wysokich funkcji w administracji, utratę posiadanego stopnia wojskowego i orderów.
– Sędziowie nie orzekają o pozbawieniu praw publicznych, gdyż wiedzą, że jest to dla przeciętnego człowieka środek karny zupełnie niedolegliwy – tłumaczy Maciej Strączyński, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. – Dla osoby, która nie jest pułkownikiem odznaczonym wieloma medalami, konsekwencje orzeczenia o pozbawieniu praw publicznych są w zasadzie żadne – dodaje.

Jednka wielu prawników podkreśla, że ten środek karny jest wyjątkowy i nie należy go postrzegać wyłącznie przez pryzmat ograniczeń nakładanych na obywatela. Znacznie ważniejszy jest symbol, napiętnowanie przestępcy. Dlatego uważają, że powinien on pozostać w kodeksie. Więcej>>>

Ryszard A. Stefański
Środki karne po nowelizacji w 2015 r.>>>

17.03.16
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: gazetaprawna.pl

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE