Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Sejm dziś m.in. o finansowaniu partii, uprawnieniach związków i dozorze elektronicznym

Sejm dziś m.in. o finansowaniu partii, uprawnieniach związków i dozorze elektronicznym

24.02.16

Sejm na obecnym posiedzeniu zajmie się m.in. projektami Nowoczesnej dot. ograniczenia praw związków zawodowych i likwidacji ciszy wyborczej. Posłowie rozpatrzą też projekty ws. finansowania partii autorstwa Nowoczesnej i Kukiz`15.

articleImage: Sejm dziś m.in. o finansowaniu partii, uprawnieniach związków i dozorze elektronicznym Fot. Flickr/Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM/Źródło - Kancelaria Premiera's photostream/Lic. CC by

Sejm zajmie się w środę projektem Nowoczesnej dotyczącym ograniczenia praw związków zawodowych, poprzez zniesienie części obowiązków przedsiębiorców wobec związkowców.

Wśród proponowanych przez Nowoczesną rozwiązań znajduje się likwidacja finansowania przez przedsiębiorcę tzw. etatów związkowych. Nowoczesna zapisała w projekcie, że związkowiec miałby prawo do zwolnienia od pracy zawodowej, ale nie otrzymywałby - jak obecnie - za ten czas wynagrodzenia od pracodawcy. Związki zawodowe - zgodnie z projektem - miałyby obowiązek przedstawiać sprawozdania finansowe, czego obecnie nie muszą robić.

Posłowie zajmą się ponadto projektami Nowoczesnej dotyczącymi zniesienia ciszy wyborczej i finansowania partii. Porządek został również uzupełniony o projekt dot. finansowania partii autorstwa klubu Kukiz'15.
Projekt noweli Kodeksu wyborczego przewiduje zniesienie ciszy wyborczej w dniu poprzedzającym wybory i referenda oraz w dniu głosowania. W dniu wyborów agitować nie można byłoby w budynku, w którym odbywa się głosowanie, ani w samym lokalu wyborczym. Projekt Nowoczesnej zakłada również, że publikowanie sondaży byłoby zabronione jedynie w dniu głosowania aż do zamknięcia lokali wyborczych.

Zmiany zaproponowane przez Nowoczesną w sprawie finansowania zakładają z kolei, że na budżet partii politycznej składałyby się dwie części: dotacja z budżetu państwa oraz darowizny osób prywatnych. Projekt wprowadza ograniczenia - roczna suma wpłat od osoby fizycznej na rzecz danej partii nie mogłaby przekroczyć 50 tys. zł.

Klub Kukiz'15 proponuje natomiast likwidację finansowania partii z budżetu państwa i wprowadzenie możliwości odpisania od podatku dochodowego 5 zł z przeznaczeniem na wybraną partię.

Zaproszenie na szkolenie: Zasady technik prawodawczych>>>

Kolejnym punktem środowego posiedzenia Sejmu jest projekt nowelizacji ustawy Kodeks karny oraz Kodeks karny wykonawczy, który zakłada powrót do rozwiązań obowiązujących przed 1 lipca zeszłego roku i objęcie systemem dozoru elektronicznego (SDE) części osób skazanych na kary więzienia.

Zgodnie z regulacjami obowiązującymi od 1 lipca 2015 r. dozór elektroniczny stał się rodzajem kary ograniczenia wolności, a nie - jak było wcześniej - sposobem wykonania kary pozbawienia wolności w wymiarze do roku. Istotą zmiany jest przywrócenie SDE jako formy wykonywania kary pozbawienia wolności, a nie kary ograniczenia wolności. Rząd przyjął ten projekt przed miesiącem.

Posłowie rozpatrzą również sprawozdanie komisji kultury i środków przekazu o rządowym projekcie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, który dotyczy określania udziału audycji europejskich w wyspecjalizowanych programach telewizyjnych w drodze decyzji administracyjnych, wydawanych przez przewodniczącego KRRiT, a nie w drodze rozporządzenia.

W czwartek posłowie zajmą się poprawkami Senatu do budżetu. Senat zgłosił w zeszłym tygodniu 20 poprawek do budżetu; podczas wtorkowego posiedzenia sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała za przyjęciem wszystkich poprawek. (ks/pap)

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Agencyjne

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE