Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Sejm: komisja nie poparła zmniejszenia budżetu RPO

Sejm: komisja nie poparła zmniejszenia budżetu RPO

15.01.16

Sejmowa komisja finansów nie zgodziła się podczas piątkowego posiedzenia na wprowadzenie do projektu budżetu na 2016 rok poprawek zmniejszających budżet Rzecznika Praw Obywatelskich.

articleImage: Sejm: komisja nie poparła zmniejszenia budżetu RPO Własne

W sumie trzy poprawki komisji sprawiedliwości i praw człowieka, Krystyny Pawłowicz oraz Tomasza Rzymkowskiego i Barbary Chrobak (oboje z Kukiz'15) przewidywały obcięcie wydatków Rzecznika o prawie 18 mln zł. Większość z tej kwoty miałaby zasilić budżet Instytutu Pamięci Narodowej.

Kamila Gasiuk-Pihowicz (N) mówiła, że przyjęcie tych poprawek doprowadziłoby do spadku budżetu RPO do poziomu z 2008 r. Według niej byłoby to niezgodne z Konstytucją i uniemożliwiłoby Polsce wywiązanie się z niektórych konwencji międzynarodowych. - Mamy organ jakim jest Rzecznik Praw Obywatelskich wyznaczony w Konstytucji i żeby on mógł sprawnie działać i wykonywać swoje obowiązki zarówno konstytucyjne, jak i ustawowe, musi dysponować pewnymi środkami finansowymi - mówiła Gasiuk-Pihowicz.

Jej koleżanka klubowa Paulina Hennig-Kloska zwróciła uwagę, że projekt budżetu zabezpiecza pieniądze dla RPO, a IPN nie wnioskował o zwiększenie swoich wydatków. Jej zdaniem na proponowane poprawki dot. zmniejszenia budżetu RPO wpłynęły "kompletnie niemerytoryczne kwestie". Dodała, że budżet IPN wynosi 270 mln zł, a RPO 38 mln zł.

Przewodniczący komisji Andrzej Jaworski zapowiadając, że będzie głosował za odrzuceniem poprawek, zastrzegł, że nie oznacza to, że nie złoży w drugim czytaniu poprawki zmniejszającej budżet RPO. - W drugim czytaniu złożę wniosek o zdjęcie odpowiedniej kwoty z biura RPO - oświadczył przewodniczący komisji. Za odrzuceniem poprawek opowiedziała się także posłanka Krystyna Skowrońskaz PO.

Po odrzuceniu pierwszej z poprawek Rzymkowski apelował do posłów PiS o poparcie następnych. - To jest głosowanie, proszę państwa, czy wspieramy ideologię gender, czy promujemy historię Polski. RPO będzie funkcjonował. To jest kwestia stworzenia stanowiska ds. promocji ideologii gender. Proszę się zapytać pani poseł Pawłowicz - mówił Rzymkowski.

Zdecydowana większość poprawek odrzuconych podczas piątkowego głosowania trafi jeszcze pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym Sejmu, zgodnie z zapowiedziami posłów zostaną one bowiem wniesione w formie tzw. wniosków mniejszości. (ks/pap)

15.01.16

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE