Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Sejm nie ograniczy zgłaszania projektów rządowych jako poselskie

Sejm nie ograniczy zgłaszania projektów rządowych jako poselskie

12.10.17

Sejm odrzucił w czwartek w pierwszym czytaniu złożony przez klub PO projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, mający m.in. ograniczyć praktykę zgłaszania ważnych projektów ustaw jako inicjatywy poselskie i tym samym omijanie konsultacji.

articleImage: Sejm nie ograniczy zgłaszania projektów rządowych jako poselskie Fot. Flickr/Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM/Źródło - Kancelaria Premiera's photostream/Lic. CC by

Za odrzuceniem projektu był klub PiS. Wniosek o odrzucenie poparło 234 posłów, przeciw było 205 posłów, wstrzymało się trzech.

Jak mówiła podczas środowej debaty Małgorzata Janyska (PO), projekt był odpowiedzią na "nagminny w tej kadencji parlamentu proceder składania projektów w istocie rządowych jako projektów poselskich" tak, aby w ten sposób pominąć istniejące regulacje, m.in. obowiązek konsultacji projektów ustaw.

Czytaj: Fundacja Batorego: rząd uchyla się od konsultacji ważnych projektów>>

Projekt PO proponował m.in. wprowadzenie obowiązkowego wypowiedzenia się przez Radę Ministrów co do projektów złożonych do laski marszałkowskiej przez podmioty inne niż rząd, a także obowiązkowe sporządzenie szczegółowej tzw. oceny skutków regulacji przez ekspertów rządowych wobec takich projektów.

Dokument autorstwa PO wprowadzał także obowiązkowe konsultacje społeczne projektów ustaw dotyczących przedsiębiorców i obowiązkową publikację wyników tych konsultacji na właściwych stronach internetowych tak, by zapoznać się z nimi mogli zarówno parlamentarzyści jak i zainteresowani obywatele.

Janyska podkreślała, że taka właśnie ustawa jest bardzo oczekiwana przez środowisko gospodarcze.

Zdaniem klubu PiS, jak mówił bezpośrednio przed czwartkowym głosowaniem przedstawiciel tego klubu Wojciech Zubowski, powołując się m.in. na opinie Naczelnej Rady Adwokackiej, projekt PO był niezgodny z zasadami techniki prawodawczej i mógł być też niezgodny z konstytucją. Stąd klub PiS głosował za jego odrzuceniem.(PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

12.10.17

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE