Dzisiaj, w środę 25 listopada Sejm na posiedzeniu plenarnym zajmie się pierwszym czytaniem ustawy nowelizującej PIT.
Projektodawcy, posłowie PiS uzasadniają projekt koniecznością przeciwdziałania patologiom polegającym na przyznawaniu wyjątkowo wysokich odpraw oraz odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji członkom zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa. Sami przyznają w uzasadnieniu, że  zaproponowane opodatkowanie jest wyższe niż rozsądne minimum. Chodzi wpłynięcie na zachowania stron takich kontraktów i dostosowanie wysokości odpraw i odszkodowań do uczciwych standardów.      
Za rozsądny próg w przypadku umów o zakazie konkurencji uznano okres 12 miesięcy, w czasie których spółka wypłaca byłemu członkowi zarządu odszkodowanie za niepodejmowanie zatrudnienia w podmiotach konkurencyjnych w wysokości pobranego przez ten sam okres wynagrodzenia. Nadwyżka ponad ten limit będzie opodatkowana podatkiem w stawce 65 proc. W przypadku natomiast odpraw, przyjęto próg trzymiesięcznego wynagrodzenia, co jest spójne z uregulowaniami tzw. ustawy kominowej, które co do zasady zakazują przyznawania odpraw wyższych niż trzykrotność wynagrodzenia. Ze względu jednak na to, że notowano liczne patologie polegające na omijaniu przepisów ustawy kominowej, projektodawcy zdecydowali się na wprowadzenie opodatkowania nadwyżek ponad ten ustawowy limit.
Zobowiązaną do zapłaty odszkodowania będzie spółka, w której Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki lub inne państwowe osoby prawne albo komunalne osoby prawne dysponują większością głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu, w tym także na podstawie porozumień z innymi osobami.
Ustawa ma wejść w życie  1 stycznia 2016 r.

Dowiedz się więcej z książki
Rzetelny proces podatkowy
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł