Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Sejm wraca do projektu dotyczącego m.in. immunitetów prezesa NIK i RPO

Sejm wraca do projektu dotyczącego m.in. immunitetów prezesa NIK i RPO

15.03.16

Podczas rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejm ponownie pracować będzie nad przygotowanym przez PiS projektem nowelizacji m.in. ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich.

articleImage: Sejm wraca do projektu dotyczącego m.in. immunitetów prezesa NIK i RPO Fot. Flickr/Pawel Marchewka/Źródło - Pawel Marchewka's photostream/Lic. CC by

W głosowaniu przepadł wniosek PO, by odrzucić projekt w pierwszym czytaniu. Autorzy projektu podkreślają, że jest on próbą ujednolicenia przepisów dotyczących postępowania, mającego doprowadzić do uchylenia immunitetu RPO, prezesa NIK, RPD, prezesa IPN, GIODO oraz posłów i senatorów. Według nich, obecnie duża liczba uregulowań w kwestii uchylania immunitetu prowadzi do nadmiernego wydłużenia postępowania i utrudnia pokrzywdzonym dochodzenia sprawiedliwości w sądach.

Dzięki projektowanej nowelizacji, w kilku ustawach mają znaleźć się przepisy dotyczące trybu wyrażenia zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, zgody na zatrzymanie lub aresztowanie. Ponadto w projekcie zaproponowano wprowadzenie zasady wstrzymującej bieg okresu przedawnienia w postępowaniu karnym czynu objętego immunitetem w okresie korzystania z tego immunitetu. (ks/pap)

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Agencyjne

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE