Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Sejm zaczyna prace nad zmianami w konstytucji

Sejm zaczyna prace nad zmianami w konstytucji

08.02.16

Wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego kwalifikowaną większością 2/3 głosów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków oraz badanie zgodności z konstytucją ustawy o TK przez Sąd Najwyższy – takie m.in. zmiany przewiduje projekt zmian w konstytucji, którym na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu zajmie się Sejm.

articleImage: Sejm zaczyna prace nad zmianami w konstytucji Własne

Posłowie rozpoczną prace nad projektem zmian w ustawie  zasadniczej autorstwa klubu Kukiz'15, pod którym popisali się również posłowie PiS.
W projekcie znalazł się również zapis mówiący o tym, że kadencja sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych przed dniem wejścia w życie tej ustawy wygasa w ciągu 60 dni; w ich miejsce mają zostać powołani nowi sędziowie. Propozycję tę negatywnie oceniła Naczelna Rada Adwokacka.
Przedstawiciele Platformy, Nowoczesnej i PSL zadeklarowali, że nie poprą projektu przygotowanego przez klub Kukiz'15. PiS zapewne opowie się za dalszymi pracami nad projektem. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. (ks/pap)
 

Dowiedz się więcej z książki
Polskie prawo konstytucyjne
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Agencyjne

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE