Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Służba więzienna ma przejąć od prywatnej firmy dozór elektroniczny

Służba więzienna ma przejąć od prywatnej firmy dozór elektroniczny

09.02.18

Możliwość poszerzenia kompetencji Służby Więziennej w związku z wykonywaniem przez tę formację zadań związanych z prowadzeniem systemu dozoru elektronicznego (SDE) przewiduje projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

articleImage: Służba więzienna ma przejąć od prywatnej firmy dozór elektroniczny fot. Thinkstock

Projekt w ostatnich dniach został zamieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Elektroniczny system monitoringu skazanego kontroluje wykonywanie przez niego obowiązków nałożonych przez sąd i umożliwia odbywanie kary poza zakładem karnym, w miejscu zamieszkania. System, dzięki nadajnikowi, umożliwia monitorowanie miejsca pobytu skazanego. Zakładana na nogę bransoleta przypomina duży zegarek. Umieszczony w niej nadajnik wysyła fale radiowe i komunikuje się z urządzeniem w domu osadzonego, które przekazuje sygnał do centrali.

Obecnie Służba Więzienna zajmuje się prowadzeniem centrali monitorowania SDE. W ramach tej działalności np. rejestruje każde przerwanie lub nawiązanie łączności z nadajnikiem posiadanym przez skazanego i zawiadamia kuratora sądowego oraz sąd o nieprzestrzeganiu obowiązków dozoru.

Z kolei prywatna firma - wyłoniona w ramach przetargu - wykonuje zadania podmiotu dozorującego, czyli np. zakłada i zdejmuje skazanemu nadajnik, instaluje rejestrator stacjonarny w domu skazanego oraz kontroluje prawidłowość działania tych urządzeń i niezwłocznie usuwa usterki. Zadania te wiążą się m.in. z koniecznością wysyłania tzw. patroli terenowych do miejsc zamieszkania skazanych.

Kodeks karny wykonawczy. Komentarz>>

Głównym celem projektu - jak wskazano w jego uzasadnieniu - jest umożliwienie ministrowi sprawiedliwości przekazywania Służbie Więziennej zadań należących do podmiotu dozorującego. "Nawet w przypadku wystąpienia poważnych zdarzeń krytycznych, kiedy to upoważniony podmiot dozorujący zaprzestanie wykonywania kar w SDE nowa regulacja ustawowa umożliwi sprawne i pilne przejęcie realizacji jego zadań przez Służbę Więzienną" - zaznaczono.

Nowelizacja - jak dodało MS - będzie też miała znaczenie w wypadku dalszych ewentualnych modyfikacji przepisów odnoszących się do SDE, czyli np. objęcia tym systemem osób tymczasowo aresztowanych w ramach tzw. aresztu domowego. Jak dowodzą autorzy projektu, wprowadzenie takich modyfikacji podczas obowiązywania umowy z wyłonioną w przetargu prywatną firmą wymagałoby aneksowania tej umowy i uzgadniania nowych zapisów - co nie będzie konieczne, gdy zadania te wykonywać będzie SW.

Propozycja nowelizacji ustaw o Służbie Więziennej i Kodeksu karnego wykonawczego trafiła do Stałego Komitetu Rady Ministrów wraz z wnioskiem MS o nieprzeprowadzanie uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania.

"Prośbę swoją motywuję koniecznością szybkiego wejścia w życie ustawy, która jest niezbędna dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania dozoru elektronicznego" - uzasadniał w styczniu taki tryb prac nad projektem wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Jak dodawał w piśmie zamieszczonym na stronach RCL "brak wejścia w życie projektowanych zmian będzie skutkował niemożliwością prawidłowego przeprowadzenia procedury udzielenia zamówienia publicznego, co zaś będzie rodziło duże ryzyko, że skazani, którzy obecnie przebywają na wolności pod kontrolą SDE, pozostaną na wolności bez takiej kontroli".

Według przepisów dozór elektroniczny jest jedną z form wykonywania kary pozbawienia wolności. Generalnie może być stosowany, jeśli wymierzona skazanemu kara nie przekracza roku pozbawienia wolności. Jak wynika ze statystyk resortu, od początku swego funkcjonowania w 2009 r. system dozoru elektronicznego objął około 70 tys. osób. Z końcem stycznia karę w SDE odbywało około 4,7 tys. osób.(PAP)

PAP 09.02.18

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Zmiany w prawie własności przemysłowej korzystne dla producentów

  Obrazek do artykułu: Zmiany w prawie własności przemysłowej korzystne dla producentów

  Przedłużenie ochrony znaku będzie tańsze i prostsze. Dzięki projektowanej nowelizacji łatwiej będzie można też walczyć ze sprzedawcami podrabianych markowych rzeczy - piszą Natalia Dyda i Andrzej Przytuła z kancelarii Kondrat i Partnerzy. Więcej

 • Pierwsza prezes SN przerwała urlop

  Obrazek do artykułu: Pierwsza prezes SN przerwała urlop

  Małgorzata Gersdorf, I prezes Sądu Najwyższego przerwała urlop wypoczynkowy i powróciła do pracy - poinformował we wtorek rzecznik SN Michał Laskowski. Nie podał szczegółów, ale możliwą przyczyną tej decyzji jest prawdopodobne rozpoczęcie w środę... Więcej

 • Unijny trybunał obrachunkowy za wiązaniem funduszy UE z praworządnością

  Obrazek do artykułu: Unijny trybunał obrachunkowy za wiązaniem funduszy UE z praworządnością

  Propozycja Komisji Europejskiej, by w przyszłym budżecie UE można było ciąć fundusze dla krajów wykazujących brak poszanowania dla praworządności, jest dobry - uważa Europejski Trybunał Obrachunkowy. WTO wskazał jednak, że brak w niej jasnych... Więcej

 • Raport: TK rozpatruje o połowę mniej spraw

  Obrazek do artykułu: Raport: TK rozpatruje o połowę mniej spraw

  W 2017 roku do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęło 282 spraw, co jest liczbą o 55 proc. niższą w stosunku do rekordowego roku 2015 i o 22 proc. mniejszą w stosunku do najsłabszego pod tym względem roku 2016 - wynika z raportu zespołu ekspertów... Więcej

 • Rząd chce przepisami ograniczyć import owoców

  Obrazek do artykułu: Rząd chce przepisami ograniczyć import owoców

  Najpóźniej w czwartek zostaną zaprezentowane nowe rozwiązania dla rolników - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Ze wstępnych informacji wynika, że może chodzić o zablokowanie procederu "przepakowywania" importowanych owoców i... Więcej

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE